„Moje žena propadla systémem!“

Manželům ze Šternberku se uleví. Limit na doplatky na léky se invalidům sníží

Šternberk – Vše vypuklo před dvaceti lety, kdy Marie Rotterová ze Šternberka začala pociťovat slabost v pravé noze. Zakopávala a ztratila jistotu při chůzi. Diagnóza zněla neúprosně: roztroušená skleróza. Posledních sedm let již paní Marie potřebovala elektrický invalidní vozík, ale ještě se postavila a udělala pár kroků. Vloni nastal zlom. Od podzimu již žije invalidní žena na lůžku v Domě pro seniory v Dolní Sukolomi.

Bez péče druhých se neobejde. Přesto na ni současný systém ochranných limitů na doplatky na léky pohlíží jako na zdravého člověka, který chodí do práce.

„Manželka propadla systémem. Tím, že ještě nedosáhla 65 let, se na ni vztahuje ochranný limit 5000 korun jako na zcela zdravého, pracujícího člověka. A vůbec není zohledněno, že je invalidní. Nejde pouze o moji paní, takových lidí jsou v Česku stovky, možná několik tisíc,“ poukazoval manžel paní Marie, Zdeněk Rotter.

O nemocnou choť se šestašedesátiletý muž obětavě staral, co mu síly stačily. V minulém roce pak s pomocí pečovatelek, které do domácnosti docházely třikrát denně. „V lednu přišel první zlom, když manželka přestala vidět. V květnu se už nepostavila na nohy. Byla ve Fakultní nemocnici Olomouc, v Nemocnici Šternberk, LDN a nakonec v Pasece. Od konce září je v péči Domova pro seniory Dolní Sukolom,“ popisoval Zdeněk Rotter.

JEN PATNÁCT PROCENT

Paní Marii byl přiznán invalidní důchod třetího stupně a také příspěvek na péči.

„Z těchto peněz vidíme 15 procent, které jí musí zůstat z důchodu,“ poukázal Rotter. Doplatky na léky, léčebné přípravky a fyzioterapeuta však stojí tisíce korun měsíčně. „Dvacet let na kortikoidech se podepsalo na játrech a jen přípravek Essentiale forte nás za první čtvrtletí stál 3130 korun. Fyzioterapeut přijde měsíčně od 2400 do 2700 a samotné doplatky na předepsané léky dělaly za první tři měsíce 1700 korun,“ spočítal manžel nemocné ženy.

Zdeněk Rotter se obracel na zákonodárce, aby pomohli invalidním lidem a upravili legislativu, aby je lépe chránila.

V současné době je limit na doplatky v lékárně nastaven tak, že pro běžné pojištěnce činí 5000 korun za rok, lidé nad 65 let a děti a mladiství jej mají snížen na 1000 korun a senioři nad 70 let pak na 500 korun. „Kéž by jej snížili aspoň na 1000 korun a těžce nemocným lidem a jejich blízkým pomohli,“ přál si Zdeněk Rotter.

Za změnu bojovala i Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR). Úspěšně. „Počínaje 1. lednem 2020 vstupuje v platnost snížený ochranný limit na 500 korun u pojištěnců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,“ uvedl předseda rady Václav Krása. „Také u pojištěnců, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění,“ informoval předseda rady.

INVALIDITU NAHLÁSIT

Podle mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenky Mazurové je zdravotní pojišťovna povinna snížený limit uplatnit od 1. ledna 2020, počínaje dnem doložení invalidity ze strany pojištěnce. Ten musí invaliditu nahlásit.

Mluvčí poukázala také na to, že u doplatků nebývá problémem pouze vysoký limit, který bude u invalidů v příštím roce snížen, ale především nezapočitatelnost nebo nízká výše doplatku u léku. „To je předmětem podstatné části „reklamací“ doplatků ze strany pojištěnců – lidé nejsou informováni, že doplatek je nezapočitatelný, nebo že je započitatelný pouze částečně. Snažíme se proto naše pojištěnce informovat,“ uvedla Elenka Mazurová.

Péče o pacienta s roztroušenou sklerózou stojí v průměru 131 tisíc korun

Roztroušená skleróza je onemocnění centrálního nervového systému, které propuká nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. Příčina zatím není známa. U některých pacientů se projevuje mírnými relapsy s dlouhými mezidobími bez jakýchkoli příznaků, u některých postižených se ale od prvního záchvatu stav trvale zhoršuje. Již ve středním věku mohou být nemocní trvale upoutáni na lůžko a inkontinentní.

Počet nemocných roste. V Olomouckém kraji vloni vykázali lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovně tuto diagnózu 652 lidem, zatímco v roce 2014 eviduje 575 klientů.

„I když je roztroušená skleróza nemoc zatím nevyléčitelná, lze ji minimálně v počátečních stadiích léky dobře kontrolovat. K tomu pomáhá i stále dokonalejší léčba. Náklady na moderní biologickou léčbu, kterou dostává rok od roku více nemocných, dosáhly v loňském roce 1,74 miliardy korun z celkové částky 2,1 miliardy, kterou pojišťovna zaplatila za péči o své klienty s roztroušenou sklerózou,“ informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V České republice vloni vykázali lékaři VZP roztroušenou sklerózu u 16 166 lidí. „Průměrné náklady na péči o pacienta, který využívá biologické léčivé přípravky, byly loni bezmála 248 tisíc korun. Ne pro každého je ovšem taková léčba vhodná. V průměru VZP zaplatila za každého klienta s roztroušenou sklerózou přes 131 tisíc korun,“ sdělil Tichý.

22.5.2019
DANIELA TAUBEROVÁ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.