Hrad Svojanov získal cenu za prohlídky pro postižené

foto - en.wikipedia.org

Hrad Svojanov již třetí sezonu nabízí speciální prohlídky pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Letos díky tomu obdržel cenu Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2018.

První místo hrad obsadil v kategorii Ostatní památky. Cenu převzali na semináři Památky pro každého v Liberci místostarosta Poličky Pavel Štefka a kastelán hradu Miloš Dempír.

„Hrad Svojanov ocenění získal za kompletní zpřístupnění objektu osobám se zdravotním znevýhodněním,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Na přípravě prohlídkových tras se podíleli i hendikepovaní. „To, co se podařilo vybudovat na Svojanově, se nepovedlo na žádné jiné památce u nás. Svojanov je pro zdravotně znevýhodněné unikátem,“ řekl nevidomý Lukáš Treml, který se podílel na trase pro zrakově postižené návštěvníky.

Tělesně postiženým osobám je na hradě Svojanov k dispozici schodolez. S jeho pomocí mohou zdolat hlavní schodiště v paláci a bez problému si tak prohlédnout hlavní prohlídkovou trasu. Exteriéry hradu jsou bezbariérové částečně. Pro vozíčkáře je možný vstup na dolní i horní nádvoří i do gotické zahrady. Hrad disponuje bezbariérovou restaurací i toaletou.

Pro nevidomé je připraven speciální okruh, kde návštěvníci jsou vedeni akustickým informačním systémem a pomocí bronzových haptických modelů si mohou získat představu o velikosti, tvaru a zvláštnostech jak celého hradu, tak i jednotlivých částí. další pomůckou jsou informační nápisy v Braillově písmu.

Návštěvníkům s poruchami sluchu jsou k dispozici tablety s nahrávkami ve znakové řeči.

Cenu Adolfa Heyduka vyhlašuje projekt Hugo na cestách ve spolupráci s partnerskými organizacemi, nominace i hlasování probíhá na internetových stránkách mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách. Trvalou záštitu nad cenou převzala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Soutěž je vyhlašována již od roku 2015.

Iveta Nádvorníková
Svitavský deník
https://svitavsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.