Běžci pomohou třem dětem

foto: Flickr.com

V pátek se v Děčíně uskuteční benefiční akce Run and Help. Zapojit se může každý.

Děčín – Běhání, které pomáhá. To je projekt Run and Help, charitativní akce, do které se zapojují každý rok tisíce nadšenců, jimž není lhostejný osud druhých.

V Děčíně běh poslední květnový den pomůže hned třem handicapovaným dětem.

Organizují jej dobrovolníci, kteří potřebným pravidelně pomáhají.

Akce se uskuteční pod záštitou Konta Bariéry na hřišti Základní školy Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně. Projekt spočívá v tom, že se sejdou děti, party přátel, sportovci, hasiči, policisté, úředníci, ale i další lidé, kteří chtějí přispět drobným obnosem potřebným. Nikdo nezávodí, vítězové jsou všichni a každý si částku, kterou přispěje, určí.

„Po loňské zkušenosti z České Kamenice se akce přesouvá k nám do Děčína a my budeme rádi, když bude mít podobný úspěch jako tam. V minulém roce se vybralo přes 100 tisíc korun na pomoc předem určeným dětem. Letos to bude Tomášek, Karolínka a Tadeášek,“ uvedl děčínský radní a pořadatel akce Jakub Houška.

ZDRCUJÍCÍ DIAGNÓZY

Devítiletý Tomášek Magyár z Děčína se potýká s následky závažné nemoci. V roce a půl mu našla maminka bouličku na pravém lýtku, s Tomáškem tak navštívila pražskou nemocnici v Motole. Diagnóza zněla: alveolární rhabdomyosarkom, tedy vzácnější typ nádoru. Tomášek kvůli němu o pravou nožičku ve dvou letech přišel. Následoval rok léčby a ozařování a následně rok léčby udržovací. Po dvou letech se ale vážná nemoc vrátila a vyhlídky nebyly dobré. Při další léčbě měl chlapec infarkt plíce, a tak mu lékaři museli spodní lalok orgánu odebrat. Tomášek rakovinu porazil, ale bojuje s následky léčby, jako je reflux, skolióza páteře, poškozené ledviny a porucha růstu.

Dvanáctiletá Karolínka Hájková se narodila jako zdravé miminko, ve třech týdnech života ale vážně onemocněla a několik měsíců bojovala o život na jednotce intenzivní a resuscitační péče. Vyhrála, zánět mozku způsobený oparem ale zanechal následky. „Karolínka potřebuje nepřetržitou péči. Je ležící, neumí sama sedět, používat ruce ani nohy, kousat a polykat tekutiny. Zároveň má těžkou mentální retardaci a bohužel i těžkou epilepsii,“ popsala organizátorka a předsedkyně spolku Andělé bez křídel Klára Hozáková.

Třetím dítětem, kterému letos akce pomůže, je jedenáctiletý Tadeáš Vinš. V létě 2016 prodělal virózu, se kterou se ale nedokázal poprat, a tak následoval převoz do Motola, kde mu potvrdili akutní lymfoblastickou leukémii. Tadeášek má za sebou několik operací a chemoterapií. Nakonec nemoc porazil, ale stejně jako Tomášek si nese následky léčby. Zůstal na invalidním vozíku, jelikož mu léky poškodily levou kyčel a páteř.

„Podle toho, kolik se na akci podaří vybrat peněz, se rozhodne, co se za ně pořídí. Půjde ale o rehabilitace či rehabilitační pomůcky,“ dodala Hozáková.

V pátek 31. května od 8 do 17 hodin bude na školním hřišti probíhat nejen dobročinný běh, ale i dětský den.

V doprovodném programu se předvedou děčínští basketbalisté, hokejisté či florbalisté, záchranáři, policisté, psovodi, Červený kříž, hasiči a další.

JITKA VEPŘOVSKÁ
Děčínský deník
http://www.decinsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.