Nárok na invalidní důchod končí v 65 letech

ilustrační foto: Photoxpress

DOTAZ:  Náleží invalidní důchod doživotně?

ilustrační foto: Photoxpress

Odpověď:

Invalidní důchod není přiznán trvale s výjimkou progresivních onemocnění, kde není možnost zlepšení. Záleží na vývoji zdravotního stavu, neboť může dojít jak k jeho zlepšení, tak ke zhoršení. Pokud se zdravotní stav objektivně zhorší, můžete podat žádost o změnu výše invalidního důchodu.

I když je však zdravotní stav setrvalý, nárok na invalidní důchod je časově omezen. Dosažením věku 65 let se totiž invalidní důchod mění na důchod starobní

Podle zákona o důchodovém pojištění  č. 155/1995 Sb. platí, že „nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně a nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně pojištěnce, který nebyl účasten důchodového spoření, zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let; tímto dnem vzniká tomuto poživateli nárok na starobní důchod.“

Dále podle tohoto zákona platí, že „Nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně pojištěnce, který byl účasten důchodového spoření, zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let.“

Výše takto vzniklého starobního důchodu je stejná jako výše zaniklého invalidního důchodu.

Nevýhodou této přeměny důchodu ovšem je, že zaměstnavatel v době, kdy se váš invalidní důchod mění na starobní, ztrácí z toho důvodu nárok na příspěvek od úřadu práce na podporu zaměstnávání zdravotně postižených. Tento příspěvek je totiž vyplácen pouze na zaměstnance pobírající invalidní důchod. Je proto pravděpodobné, že i když byste rád pracoval dál, přesto ztratíte dosavadní zaměstnání a váš celkový příjem se tak o tento výdělek sníží.

redakce invArena

(Visited 17 times, 1 visits today)

2 Komentáře

 1. Pracovat můžete, peníze Vám také budou posílat. Po ukončení práce, ze které se odvádí sociální pojištění, pak můžete požádat ČSSZ o přepočítaní a navýšení vyplácené částky.

  Pokud Váš zaměstnavatel Vás zaměstnal pro výhody pro něj plynoucí, dá se předpokládat, že Vás k datu převodu vyrazí a vezme si jiného invalidu, aby nadále mohl čerpat další výhody.

 2. Dobrý den,
  nevím zda tomu správně rozumím, proto se raději zeptám.
  Pobírám invalidní důchod II. stupně a pracuji. Rád bych odešel do důchodu později naž mi vzniká nárok(6.1.2020) Přijdu od tohoto dne o invalidní důchod nebo až ukončím pracovní poměr a půjdu do starobního důchodu?

  Děkuji za vysvětlení
  František Burian

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.