Boreliózu loni mělo 427 Středočechů

Klíšťata útočí. Předpověď jejich aktivity, kterou meteorologové připravují ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, varuje, že až do neděle bude maximální: na stupni 10 z desetibodové stupnice. Výjimkou je sobota, kdy předběžně má platit „pouze“ devítka. Předpověď na víkend se však má ještě dnes upřesňovat.

Vyšší aktivita znamená vyšší riziko napadení klíštětem – ať už člověka, psa nebo jiného zvířete – a pokud je infikováno, i pravděpodobnost nakažení chorobami, jež tito roztoči přenášejí.

„Loni počet případů klíšťové encefalitidy i lymské boreliózy ve středních Čechách vzrostl; proto jsme veřejnost nabádali k očkování proti encefalitidě,“ řekla Dana Šalamunová z krajské hygienická stanice a připomněla, že proti lymské borelióze prevence v podobě očkování neexistuje; proto je obzvlášť důležité kontrolovat místo přisátí klíštěte – a třeba v případě zarudnutí neotálet s návštěvou lékaře. „Většinou účinkují antibiotika,“ řekla Šalamunová a dodala, že včas zahájená léčba má velkou naději na úspěch.

JAKO PŘENAŠEČI I HMYZ A KOZY

Onemocnění klíšťovým zánětem mozku zaznamenali loni středočeští v 65 případech, a to vesměs u neočkovaných pacientů. Proti předloňsku (53 onemocnění) jde o vzestup o 22,6 procenta. Nejvíce encefalitidy bylo na Benešovsku (12) a na Příbramsku (11). Naopak jeden pacient uváděl nákazu související s Českolipskem v Libereckém kraji.

Nejvíce postižené byly děti ve věku mezi 10 a 14 lety. Tři čtvrtiny pacientů, konkrétně 49, udávaly jako příčinu přisátí klíštěte. Další dva lidé pak manipulaci s klíštětem. Stačí tedy vzít parazita neopatrně do ruky – třeba při ošetřování psa! Jeden člověk dává onemocnění do souvislosti s poštípáním hmyzem. Ve 12 případech pak zůstává příčina neznámá (také zde lze uvažovat o hmyzu či o nezpozorovaném klíštěti). Jeden z pacientů přičítá onemocnění i časté konzumaci kozího mléka z farmy na Příbramsku.

Onemocnění lymskou boreliózou bylo loni v kraji hlášeno 427 – což proti předloňským 317 představuje meziroční nárůst o 34,7 procenta. Nejvýraznější podíl pacientů mělo Příbramsko – a nejvíce nemocných bylo ve věkových skupinách 65 – 74 let a u dětí od pěti do devíti. Téměř dvě třetiny pacientů, 270, udávaly přisátí klíštěte; početněji zastoupeno však bylo i poštípání hmyzem (36). Neznámá zůstala příčina u 120 osob. Manipulace s klíštětem měla být na vině v jednom případě.

Jak se budou vyvíjet onemocnění přenášená klíšťaty v letošním roce, lze zatím jen odhadovat. Předpoklady nicméně moc optimismu nevzbuzují: dá se očekávat, že čísla klesat nebudou.

Napovídají tomu zkušenosti z dubna, kdy vzhledem k teplému počasí začala být klíšťata aktivní dřív. Do začátku května byly v kraji hlášeny dva případy klíšťové encefalitidy a 42 pacientů s lymskou boreliózou.

Případy klíšťové encefalitidy v roce 2018

KLADENSKO (4 případy): Kladno, Kamenné Žehrovice, Vinařice
RAKOVNICKO (1 případ): Pšovlky
BEROUNSKO (5 případů): Beroun, Cerhovice, Felbabka, Hořovice, Neumětely
PŘÍBRAMSKO (11 případů): Příbram, Dobříš, Háje, Kňovice, Krásná Hora, Nečín, Nechvalice, Petrovice, Příčovy, Stará Huť, Svatý Jan
PRAHA-ZÁPAD (5 případů): Černošice, Holubice, Klínec, Vestec, Vrané nad Vltavou
PRAHA-VÝCHOD (5 případů): Brandýs nad Labem, Dřísy, Mnichovice, Šestajovice
MĚLNICKO (6 případů): Mělník, Kralupy nad Vltavou, Liběchov, Mšeno, Nelahozeves
BOLESLAVSKO (3 případy): Bukovno, Krnsko, Žďár
NYMBURSKO (4 případy): Nymburk, Poděbrady
KOLÍNSKO (3 případy): Kolín, Kouřim
KUTNOHORSKO (5 případů): Kutná Hora, Čáslav, Petrovice II, Potěhy
BENEŠOVSKO (12 případů): Benešov, Bystřice, Divišov, Loket, Lštětí, Neveklov, Pyšely, Sázava, Vlašim, Vrchotovy Janovice

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

MILAN HOLAKOVSKÝ
Rakovnický deník
http://www.rakovnicky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.