Bariéry plánují odstranit i ve Valašském Meziříčí

Ulevit lidem na vozíčku a hendikepovaným, ale také maminkám s kočárky či lidem s berlemi chtějí v nejbližších letech také ve Valašském Meziříčí. Ve městě už skončilo mapování bariér na chodnících i v budovách.

Valašské Meziříčí – Dvoudenního zjišťování se účastnilo pět skupin dobrovolníků složených z dětí oddílu Zlaté šípy, hendikepovaných i úředníků města. Bariéry zaznamenávali pomocí mobilní aplikace. „Příprava na mapování trvala déle než měsíc. Nejprve bylo třeba děti poučit o tom, co lidé s hendikepem potřebují. Prošly si proto jednoduchým kurzem, který jim život s omezením přiblížil,“ přiblížila místostarostka města Zdislava Odstrčilová.

Na přípravách se podíleli i hendikepovaní, kteří řadu podnětů dodali předem.

Mapování bariér je součástí projektu Efektivního řízení města v samosprávných oblastech. Jeho cílem je vytvoření plánu, jak město zlepšit po stránce městské zeleně, veřejného osvětlení a místních komunikací. „Jsou to právě chodníky, kde lze nalézt hodně bariér. Výstupem bude analýza, která všechna taková místa zmapuje a navrhne způsob, jak je odstranit,“ řekl Radovan Vašíček z odboru komunálních služeb.

Město bylo pro potřeby mapování rozdělené do pěti zón. „V každé z nich bylo několik budov, které by měly být bezbariérové. Šlo o veřejné budovy i soukromé objekty jako lékárny či restaurace. Všechny jsou poblíž středu města nebo leží na spojnicích, po kterých se hendikepovaní nejčastěji pohybují,“ dodal Vašíček.

Podle něj je pro vozíčkáře problémem například namoklá žulová dlažba, která klouže a stává se prakticky nepřekonatelnou. „Průchod mezi náměstím a ulicí Soudní je zase neprůchozí kvůli prahu. Stejný problém mají vozíčkáři v zámku Žerotínů v průchodu mezi nádvořími. Zdravého člověka by přitom zřejmě ani nenapadlo, že by takový práh mohl být problematický,“ doplnil Vašíček.

Po zpracování všech poznatků plánuje město veřejnou osvětu. Bude to formou veřejné akce na náměstí, kde si každý bude moci vyzkoušet pohyb na vozíku, pohyb se zhoršeným zrakem a podobně.

Valašský deník
https://valassky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.