Mohu pracovat na částečný úvazek?

DOTAZ: Mám těžký panlobulární emfyzém, po resekci hrotu pravé plíce s infiltrátem, revma. artritidu 3.st. V lednu zcela odebrán inv. důchod a uznaná pouze OZZ. Fyzickou práci jsem ukončila po 14 dnech jako uklizečka, nezvládám. Do fabrik nedoporučují lékaři kvůli prašnému prostředí pracovat. MOHU TEDY PRACOVAT JEN NA ČÁSTEČNÝ ÚVAZEK?

ilustrační foto

Odpověď:

Pracovat na částečný úvazek může kdokoli, nemusí se jednat o osobu se zdravotním postižením. Ani míra úvazku není omezena, můžete pracovat na poloviční, třetinový, čtvrtinový či jiný úvazek. Záleží pouze na dohodě se zaměstnavatelem.

Pracovní podmínky jsou stejné, jako u plného úvazku: zaměstnanec má nárok na poměrnou část dovolené a firemních benefitů, v případě pracovní neschopnosti se na něj vztahují podobná pravidla jako na ostatní zaměstnance.

Je možné také žádat o pružnou pracovní dobu nebo o možnost pracovat z domova.

Existují zaměstnavatelé, kterým u určitých pracovních činností vyhovují zaměstnanci na částečný úvazek, protože pro zaměstnance nemají na daném pracovním místě dostatek práce na plnou pracovní dobu. Nebo naopak na určitém pracovním místě mají již zaměstnance s polovičním úvazkem, ale potřebují jej obsadit zaměstnancem s plným úvazkem. V takovém případě se jim hodí další zaměstnanec s polovičním úvazkem, který se pak střídá s druhým zaměstnancem na tzv. sdíleném pracovním místě.

Pokud v současné době nejste nikde zaměstnána, doporučuji okamžitě zajít na úřad práce, abyste dostala po dobu hledání nové práce podporu v nezaměstnanosti a abyste nemusela platit sociální a zdravotní pojistné, protože to u uchazečů o zaměstnání platí stát. Zajistěte si také posudek lékařské posudkové služby (LPS), které pracovní činnosti můžete nebo naopak nesmíte vykonávat. Ostatně už při první návštěvě úřadu práce vás úředník pošle na LPS, aby vám tento posudek vydali.

redakce invArena

 

Komentáře:

  1. Inge Doubková napsal:

    Děkuji za odpověď,na ÚP jsem evidována,podporu nedostanu,nepracovala jsem a když jsem se ptala pos.lékaře co mám dělat,kde mám pracovat,řekl,že to už není jeho věc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.