Chci odejít do důchodu později, je to možné?

DOTAZ: Pobírám invalidní důchod II. stupně a pracuji. Rád bych odešel do důchodu později než mi vzniká nárok (6.1.2020). Přijdu od tohoto dne o invalidní důchod nebo až ukončím pracovní poměr a půjdu do starobního důchodu?Odpověď:

V momentě, kdy příjemce invalidního důchodu dosáhne 65 let věku, ČSSZ automaticky invalidní důchod změní na starobní, jeho výše pak při této změně zůstává stejná jako výše vypláceného invalidního důchodu. ČSSZ však může vypočítat starobní důchod podle výše odvedeného pojistného po celou dobu pojištění a pokud bude vypočtený starobní důchod vyšší než dosud vyplácený invalidní, bude starobní důchod vyplácen ve vypočtené výši.

Bohužel jakmile bude invalidní důchod dosažením věku 65 let změněn na starobní, nebude již zaměstnavatel (pokud zaměstnává více než 50% OZP) moci nadále v rámci podpory zaměstnávání zdravotně postižených osob čerpat příslušné výhody, zejména příspěvek na mzdu ve výši 75 % celkových mzdových nákladů. To může vaše zaměstnání ohrozit, neboť bude na zaměstnavateli, zda vás bude i nadále zaměstnávat, přestože již nebude moci čerpat příslušné výhody.

Okolnost, že jste zaměstnán, nijak moment přeměny invalidního důchodu ve starobní neovlivňuje, ČSSZ se totiž řídí ustanovením § 61a zákona o důchodovém pojištění, které říká, že dosažením 65 let věku se invalidní důchod mění na starobní.

redakce invArena

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.