Kolik mi zůstane z invalidního důchodu po exekuci?

DOTAZ: Kolik mi musí zbýt z invalidního duchodu 3 stupně po zabavení nějaké částky exekučně, muj duchod je 11200 kč?

 

Odpověď: 

K přesné odpovědi je třeba znát více informací, neboť výši nezabavitelné částky ovlivňuje řada faktorů, například máte-li manželku, děti, ke kterým máte vyživovací povinnost, nějaké přednostní pohledávky apod.  Nezabavitelná částka je pouze výchozí údaj výpočtu. V první řadě je důležitý limit, nad který může být exekučně zabaven celý další příjem. Tento limit se od ledna 2019 rovná součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 6233 korun; to je celkem 9643 korun.

Skutečnosti, že máte manželku, děti s vyživovací povinností samozřejmě tento limit dále zvyšuje. Roli hraje také to, zda z invalidního důchodu platíte například pobyt v domově důchodců nebo jiném ústavu sociální péče.

Pokud dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka je vyšší za každého vyživovaného o čtvrtinu, tedy letos o 1607,17 korun. Neplatí to, když je dlužník v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tahle částka přičítá, i když má svůj příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočte oběma.

redakce invArena

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.