Mohu dostat příspěvek na bydlení, i když mám exekuci?

DOTAZ: Mam duchod invalidni 3 stupne. A exekuci. Mam narok presto na prispevek na bydleni? Duchod mam 10776k.c. Pocita se z výpoctu prispevek jako kdybych exekuci nemel? Pry podminka je vydavat z duchodu vice nez tretinu na bydleni. Budu platit najem se vsim 5500 k.c. Zbyde mi vic nez zivotni minimum?

Odpověď: 

Některé příjmy jsou před exekucí chráněné, k nim patří i příspěvek na bydlení. Z tohoto příspěvku vám nemůže exekutor nic vzít. Nárok na tento příspěvek máte i při exekuci.

Ano, jednou z podmínek pro přiznání příspěvku na bydlení je, že za bydlení je třeba vydat víc než třicet procent svých příjmů, respektive pětatřicet, pokud bydlíte v Praze. Zmíněná třetina příjmů zároveň nesmí překročit takzvané normativní náklady na bydlení, které se určují na základě velikosti obce a počtu členů domácnosti.

Jestli vám mají úředníci příspěvek na bydlení přiznat, musíte tedy splnit mj. podmínku, že třicet procent (v Praze pětatřicet procent) vašich příjmů nepřesahuje normativní náklady na bydlení. Normativní náklady každoročně vyhlašuje vláda, jednotlivé sumy se liší podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Do normativních nákladů se počítá nájemné (nebo srovnatelné náklady) a ceny služeb a energií.

Do rozhodného příjmu pro výpočet příspěvku na bydlení spadají vedle čisté mzdy ze zaměstnání nebo čistého zisku ze samostatně výdělečné činnosti i některé dávky, například právě invalidní důchod, ale i třeba rodičovský příspěvek, přídavky na děti nebo nemocenská.

Když se do exekuce dostane člověk, který z důchodu hradí svůj pobyt v ústavu sociální péče, nemůže mu exekutor sebrat tu část důchodu, která je nezbytná k úhradě pobytu, a tu část důchodu, která odpovídá výši kapesného v daném zařízení.

Každý měsíc vám musí exekutor nechat na život nezabavitelné minimum.

Výši nezabavitelné částky ovlivňuje řada faktorů, například máte-li manželku, děti, ke kterým máte vyživovací povinnost, nějaké přednostní pohledávky apod.  V první řadě je důležitý limit, nad který může být exekučně zabaven celý další příjem. Tento limit se od ledna 2019 rovná součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 6233 korun; to je celkem 9643 korun.

Skutečnosti, že máte manželku, děti s vyživovací povinností samozřejmě tento limit dále zvyšuje.

Pokud dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka je vyšší za každého vyživovaného o čtvrtinu, tedy letos o 1607,17 korun. Neplatí to, když je dlužník v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tahle částka přičítá, i když má svůj příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočte oběma.

redakce invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.