Asi máme chybu ve vyúčtování mzdy, máme to nahlásit?

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

DOTAZ: Jak je to s úlevou na zdravotní stav při invaliditě 1. a 2 . stupně invalidity? Mám 1.stupeň invalidního důchodu a mám na výplatní pásce slevu na zdravotní stav 1550,- Kč , kolegyně má taky 1.stupeň ID a má 210,- Kč úlevu na zdravotní stav a další kolegyně má 2.stupeň ID a má úlevu na zdravotní stav 210 ,- Kč, můžete vysvětlit, co je správně a zda jsme některá z nás povinna tuto chybu nahlásit mzdové účetní, aby nám nehrozil pozdější postih za to, že jsme ji na to neupozornili, nebo ty kolegyně, když mají jen těch 210 ,- Kč , zda se mají připomenout mzdové účetní, aby jim to přepočítala a případně doplatila?

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Odpověď:

Sleva na invalidní důchod 1. i 2. stupně činí skutečně 210 Kč měsíčně na poplatníka a není ovlivňována výší mzdy.  Nevíme, jaké má paní účetní podklady, ze kterých při propočtu čisté mzdy vychází. Doporučuji slevu ve výši 1550 Kč na invalidní důchod s účetní konzultovat. Pokud by se totiž skutečně jednalo o chybu, kontrolní pracovníci z Finančního úřadu nebo jiné instituce by po případné pozdější kontrole odvody zaměstnavateli doměřili a stanovili penále.

Nárok na slevy na dani a nezdanitelné části základu daně prokazuje zaměstnanec, za správný výpočet celoroční daně nese plnou zodpovědnost zaměstnavatel. Nicméně pokud zaměstnanec nenahlásí změny nebo chybně uplatní některé z daňových výhod, pak mohou být na něm příslušné částky vymáhány včetně penalizací.

Z pohledu kontrolního orgánu je zodpovědným subjektem zaměstnavatel, nicméně zaměstnavatel by na vás mohl příslušné částky vymáhat, a to i v době, kdy byste případně již nebyla zaměstnancem, čili případnou pohledávku vůči poplatníkovi, který u zaměstnavatele již není zaměstnán, může zaměstnavatel jako plátce daně řešit občanskoprávní cestou.

redakce invArena

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.