Výzva k dofinancování sociálních služeb

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

Komise pro sociální věci Rady Asociace krajů ČR se sešla na jednání v Ústeckém kraji. Stěžejním tématem byla problematika financování sociálních služeb, kdy krajům chybí na řádné zajištění všech typů služeb při zvýšení mzdových nákladů pro pracovníky v sociálních službách miliarda korun.

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

Hejtman Ústeckého kraje a předseda komise Oldřich Bubeníček (KSČM) přivítal přítomné: »Práce této komise je nesmírně důležitá, protože se snaží zlepšovat situaci v sociální oblasti, a to jak uživatelů služeb, tak pracovníků.«

Hlavním tématem k řešení byla chybějící miliarda na dofinancování sociálních služeb na tento rok. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se sice pochlubila tím, že jednu miliardu krajům zaslala s předstihem, ale dále je vyzvala, ať chybějící miliardu čerpají z evropských fondů. Komise prověřila možné čerpání dotačních prostředků z Operačního programu Zaměstnanost a konstatovala, že dofinancování sociálních služeb v roce 2019 z prostředků OPZ je věcně nereálné. Z potřebné jedné miliardy korun by letos bylo možné dále využít z dotačních prostředků OPZ max. 59 milionů Kč.

»Přístup ministerstva ohrožuje fungování sociálních služeb v krajích a vytváří dlouhodobou nejistotu. Proto komise požádala Radu Asociace krajů, aby bezodkladně jednala s MPSV a s vládou o zajištění potřebných prostředků na dofinancování služeb v letošním roce a zároveň aby jednala o prostředcích na příští rok podle skutečných potřeb a požadavků krajů,« řekl 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD).

Komise dále odmítla principy navrhované novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, které vedou k centralizaci řízení systému sociálních služeb. Prostřednictvím Rady Asociace krajů ČR chce také vyzvat MPSV a vládu k zajištění finančních prostředků pro všechny druhy sociálních služeb, nikoliv jen pro určitý druh, aby byl zachován rovný přístup k sociálním službám.

Další jednání Komise pro sociální věci se uskuteční v říjnu.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.