Nevidomým v Hradišti komplikují život MHD i informační systém

Změny jízdního řádu, nepřehledné zastávky MHD a špatná dodatečná informovanost o překážkách, které mohou zkomplikovat jindy klidnou a známou cestu. Život nevidomého v Uherském Hradišti má podle Heleny Křiváčkové k ideálu na míle daleko.

ilustrační foto

„Jenom za poslední dva měsíce se mi několikrát stalo, že jsem se vydala na zastávku autobusu, abych se dozvěděla, že se změnil jízdní řád a mnou vyhlédnutý spoj nepojede. Pro člověka co má zdravé oči, není problém si takovou informaci dohledat, pro nás slepce je to ale velký problém,“ vysvětlovala osmapadesátiletá nevidomá Helena Křiváčková.

Podle jejích slov Hradišti chybí lepší informovanost pro handicapované lidi o změnách ve městě, které mohou ovlivnit jejich každodenní činnosti.

„Člověk si to ani neuvědomuje, ale stačilo by si potmě jenom s hůlkou projít Hradiště, aby každý pochopil, že ne všechno je v pořádku. Problémy s překážkami v podobě volně stojících květináčů, popelnic a podobného jsou detaily, ale pro nevidomé někdy zásadní pro klidnou cestu,“ kroutila hlavou Helena Křiváčková.

Město, jak následně dodala, jednoduše pro handicapované nedělá dostatek. Stačilo by přitom málo.

„V Olomouci například vychází periodikum, kde se každý může dozvědět o nových bariérách a důležitých změnách v dopravě,“ nabídla jedno z možných řešení Helena Křiváčková.

Podobnému nápadu by se nebránila ani předsedkyně uherskohradišťské odbočky Organizace nevidomých a krátkozrakých Kateřina Rathúská.

„Rozhodně bych nebyla proti, kdyby nějaký přehlednější portál či rubrika pro handicapované ohledně bariér ve městě vnikl. Vím, že město toho dost uveřejňuje ve zpravodaji či na stránkách, ale často se jedná o formát, s nímž si například čtecí zařízení nevidomého neporadí,“ prozradila.

Podle mluvčího uherskohradišťské radnice Jana Pášmy město v nově revitalizovaných lokalitách klade velký důraz na jejich bezbariérovost.

„Například zastávky u vlakového nádraží mají zkolaudovány vodící linie pro slepce,“ poznamenal Jan Pášma. Speciální rubrika pro handicapované ve zpravodaji však zatím zvažována nebyla.

„Snažíme se vždy uveřejnit všechny informace v tištěné podobě, jejíchž aktuálnost je však omezena měsíční periodicitou. I proto bych navíc doporučoval sledovat stránky města, facebookový profil města či elektronickou úřední desku,“ dodal Jan Pášma.

Vojtěch Trubačík
Slovácký deník
https://slovacky.denik.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.