Jak cestovat po Slovensku vlakem zdarma a jak si zajistit bezplatnou jízdenku přímo z domova

DOTAZY: 1. Chci jet z Jihlavy do Liptovského Mikuláše dne 6.9.2019 s příjezdem do LM kolem 15 hod. Zpět z LM odjezd kolem 9-10 hod. Je mi 75let, jak vyřídit slevu pro seniora? Barevné foto a OP mám s sebou. Mohu jízdenku zpáteční koupit už v Jihlavě? 2. Manžel (65let)  pojede v září do Podhajské, kde by mohl získat kartu na bezplatné cestování vlakem po Slovensku? Pojedeme přes Bratislavu – je to možné? Co k tomu potřebuje a je to na počkání ? 3. Jedu s Prahy do Levic, je mi 77 roku, udělala jsem si průkaz, na který mohu jet zadarmo. ale mám problém – u nás mi neprodají O euro jízdenku a tak nevim, co mám dělat  4. Lze vyřídit průkaz na bezplatné cestování na Slovensku ve stanici Poprad – Tatry? Pokud ne, prosím o seznam, kde ano.

Odpovědi:

 1. Průkaz pro osobu starší 62 let pro bezplatné cestování vlakem na Slovensku při předložení občanského průkazu a fotografie získáte na pokladnách Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Registrace na počkání je možná v pokladnách, které jsou označené jako KVC – Komplexné vybavenie cestujúcich.
  Při přebírání průkazu cestující podepíší souhlas se zpracováním osobních údajů, proto je potřebné přijít osobně.
  Registrace není možná v pokladnách, které zabezpečují Železnice SR, ZSSK CARGO, a smluvní prodejci ZSSK.Seznam těchto plně vybavených pokladen naleznete ZDEČeské dráhy bohužel neumožňují zakoupit si jízdenky s bezplatnou přepravou na slovenském úseku, a to ani po předložení výše uvedeného průkazu. Jestliže dosud tento průkaz nemáte, pak si jízdenku budete moci zakoupit až v pokladně, kde vám na počkání vystavili výše uvedený průkaz.

  „Veškeré informace a odbavení v rámci této slevy je nutné realizovat přímo na Slovensku např. u ZSSK. Pro doplnění dodáváme, že České dráhy na Slovensku nepodnikají a vlaky neprovozují. Veškeré mezistátní spoje mezi ČR a Slovenskem provozujeme v kooperaci se ZSSK, která veškeré tyto vlaky na hranicích přebírá a dále na Slovensku tyto vlaky provozuje jako vlaky ZSSK,“ uvedl Mgr. Petr Šťáhlavský, oborový specialista ČD.

 2. Registrace na počkání je možná v pokladnách, které jsou označené jako KVC – Komplexné vybavenie cestujúcich. Seznam těchto plně vybavených pokladen naleznete ZDE  V Bratislavě jsou tyto pokladny na vícero stanicích.K získání průkazu pro osobu starší 62 let pro bezplatné cestování vlakem na Slovensku českému občanovi stačí předložit občanský průkaz a fotografii velikosti 2×3 cm. Tato fotografie by měla být aktuální a nepoužitá, profesionální (dostatečně jasná a zřetelná), aby zobrazená osoba byla dobře identifikovatelná, osoba by měla být vyobrazená z čelního pohledu, bez pokrývky hlavy a bez pozadí. Na bezkontaktní čípovou kartu musí být barevná fotografie.
  Při přebírání průkazu cestující podepíší souhlas se zpracováním osobních údajů, proto je potřebné přijít osobně. Registrace není možná v pokladnách, které zabezpečují Železnice SR, ZSSK CARGO, a smluvní prodejci ZSSK.
 3. Pokud máte již průkaz pro bezplatnou přepravu seniora na Slovensku, je nutné si nejdříve zakoupit jízdenku ČD nebo jiného želežničního dopravce do nejbližší slovenské železniční stanice vybavené pokladnou, tam vystoupit, ukázat svúj průkaz, který opravňuje k cestování zdarma na Slovensku, a „koupit“ si jízdenku za 0 euro pro další pokračování v cestě vlakem na Slovensku.
  České dráhy bohužel neumožňují ve svých pokladnách zakoupení jízdenky s bezplatnou přepravou na slovenském úseku, a to ani po předložení výše uvedeného průkazu.Pokud jste ovšem zdatná v práci s elektronickými komunikačními přístroji, můžete si „zakoupit“ bezplatnou jízdenku od ŽSSK na zavolání přímo z místa vašeho bydliště v ČR (ať už stálého či přechodného). Stačí, když zavoláte +421 24 48 58 188 (tel. pro volání ze zahraničí) s mezinárodní předvolbou pro SR +421 (Kontaktné centrum Železničnej spoločnosti Slovensko). Cena hovoru sa účtuje podle aktuálního ceníku vašeho operátora. Vyberete si vlak a typ lístku, oznámite registrační číslo průkazu na bezplatnou přepravu a číslo svého  mobilního telefonu. V nonstop dostupném Kontaktním centru vám pracovníci ZSSK poradí a pak vám pošlou do mobilního telefonu informační SMS. Tu musíte do 10 minut potvrdit  prázdnou SMS (pokud nemůžete odeslat prázdnou SMS, zadejte do ní mezeru). Následně do mobilu dostanete SMS jízdenku, s kterou můžete nastoupit do vlaku (při kontrole se prokážete SMSkou a  průkazom na bezplatnou přepravu.

  A poslední možností, která by pro Vás mohla být zajímavá, je získání bezplatné jízdenky přes elektronický nákupní portál jízdenek Slovenských drah. http://www.slovakrail.sk/sk/internetovy-obchod/internetovy-obchod-zssk.html

 4. Ano, ve stanici Poprad – Tatry lze vyřídit průkaz na bezplatné cestování na Slovensku. Seznam plně vybavených pokladen naleznete ZDE

redakce invArena

(Visited 75 times, 1 visits today)

3 Komentáře

 1. marně se snažím celé odpoledne nakoupit lístek z Čadce. stránky nefungují. hlásí error nebo už se podaří zadat kdy, kam a zpět a tím to končí. nákupní portál o ničem.

 2. pro volání ze zahraničí mají prý telefon +421 24 48 58 188. Ale pozor – cena hovoru sa účtuje podľa aktuálneho cenníka vášho operátora.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.