Vozíčkáři chtějí prosadit léky na recept s doručením až domů

ilustrační foto: sxc.hu

Léky na předpis bychom mohli dostat, aniž bychom vytáhli paty z domu. Jako na podnose by nám mohl doručit zásilková služba. Revoluční novinku chtějí v Česku prosadit vozíčkáři, kterým by prý výrazně usnadnila život.

reportáž televize Prima

redaktorka
Pro každý lék musí posílat drahou asistenční službu nebo zatěžovat své příbuzné a známe. Dostat potřebné medikamenty až pod nos, by tak vozíčkářům, a nejen jim, výrazně ulehčilo život.

Pan PETR, vozíčkář
Určitě by to lepší, ono jak je člověk potom bez nohy jo, nebo na vozejku, tak je to problém.

redaktorka
K doručování léků vozíčkáři navrhují využít e-recept a zásilkovou službu, která by například ručila za to, že lék přiveze včas a bez poškození. Novinku by mohli využívat nejen zdravotně postižení, ale všichni nemocní pacienti.

Václav KRÁSA, Předseda národní rady osob se zdravotním postižením
Člověk, který je třeba imobilní, tak může vlastně ten kód z toho elektronického předpisu poslal do lékárny, tam vybaví ten lék, pošle jej přes nějakou zásilkovou službu klientovi pacientovi a on vlastně bude mít pohodlný to, že si doma převezme lék.

redaktorka
Návrh zástupci předložili poslancům a chtějí ho prosadit co nejdřív. Jiný pohled na doručování léků na předpis ale mají sami lékárníci. Podle nich vydávalo větší smysl, kdyby pacientovi přípravek doručil přímo lékárník z jeho spádové oblasti, měl by taky větší dohled nad jeho užíváním.

Lubomír CHUDOBA, prezident České lékarnické komory
Na místě s nimi promluvit o tom, jak ty léky užívají, zda-li nepozorují nějaké nežádoucí účinky, přesvědčit se o tom, že ty léky skladují dobře, že nejsou prošlé.

redaktorka
Řešení, jak ulehčit život handicapovaným pacientům, chce najít i ministerstvo zdravotnictví, zatím ale prý nepreferuje ani jednu z navrhovaných variant.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Náš pohled je spíše, řekněme, neutrální, myslíme si že máme hledat cesty, ale jaká ta cesta bude o tom si myslím, že ještě asi musí být vedena detailnější debata.

redaktorka
Doručování léků na recept imobilním pacientům spolehlivě funguje například na Slovensku a v řadě dalších evropských zemích. Kdy se k nim přidáme je ale v rukou našich zákonodárců. Ti také rozhodnou, jestli bude jen platit pro handicapované nebo pro všechny pacienty.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.