Operace, která navrátila sluch 12letému chlapci

Dvanáctiletý Martin Skočdopole znovu slyší. Lékaři Dětské nemocnice v Brně mu jako vůbec prvnímu v Česku voperovali ušní implantát přímo do kosti lebky. Reportáž televize ČT 24.

moderátor
Pane doktore, je to tedy poprvé, co se v Česku, jak už jsme řekli, podařilo dát ušní implantát přímo do kosti lebky dítěte. Jak velkým přelomem toto je?

Milan URÍK, přednosta, Klinika dětské ORL FN Brno
Já to považuju za velký úspěch, protože tento typ implantátu představuje to nejmodernější a nejlepší pro pacienty, co existuje v současnosti a začal se implantovat u dospělých pacientů v roce 2014 a jsem rád, že v České republice jsme mohli provést u dítěte implantaci již v podstatě v říjnu roku 2018.

moderátor
Můžete říci alespoň stručně a laikovi, abych to pochopil i já, ten váš nástroj tedy obchází vnější a střední ucho, takže se do toho vnitřního ucha nesou ty vibrace kostí, je to tak, chápu to správně?

Milan URÍK,
Je to přesně tak. Každý z nás má takzvané vzdušné vedení, tím slyšíme normálně, a pak má vedení kostní a my právě toto využíváme. Během té operace děláme řeznou ránu za uchem, dostáváme se na kost přímo za ucho, kde vyfrézujeme lůžko, do kterého implantát zavedeme a připevníme titanovými skrutkami. Pak necháme… samozřejmě tu ránu zašijeme, necháme ji zahojit. A pacient přichází po měsíci k nám na kliniku a za účasti bioinženýra a lékaře proběhne to první zapojení a postupné ladění toho procesoru.

moderátor
Paní Skočdopolová, co byla první slova Martinova, která slyšel?

Irena SKOČDOPOLOVÁ, matka operovaného chlapce
No, to se tak nedá říct. Ono spíš bylo to, jak slyší, že víc všechno slyší, všechno bylo pro něho hlasitější a musel si na to zvykat, protože to neměl nikdy tak moc nahlas všechno.

moderátor
Jak na to tedy reagoval? Co říkal? Co byla aspoň teda první slova, která řekl on, když už ne ta, která slyšel?

Irena SKOČDOPOLOVÁ,
Že je to lepší, že slyší, a potom s panem inženýrem ladili tak, aby to pro něho bylo příjemný a aby si na to mohl hezky zvyknout a aby ho to příliš neunavovalo, protože ono to trvalo dlouho, než si zvykl na okolní zvuky, který dřív neslyšel a musel je nějak vnímat.

moderátor
Váš syn si také stěžoval na to, že musel dřív nosit čelenku kolem hlavy, že ho z toho ta hlava bolela. Teď tedy žije úplně bez omezení, je to tak?

Irena SKOČDOPOLOVÁ,
Teď je pro něho velkým bonusem, že ta hlava ho nebolí. To je úplné vítězství pro něho a slyší, slyší mnohem líp, slyší perfektně, vidíme to na něm, že slyší, protože reaguje na dění v rodině, ve škole, slyší venku, lépe slyší auta. On před tím neslyšel, jestli auto jede zezadu, zepředu, zprava, zleva, to on vůbec neslyšel. Takže…

moderátor
Tohle je podstatná část, kterou říkáte, orientace na silnici, ale co třeba může dělat, co dříve dělat nemohl?

Irena SKOČDOPOLOVÁ,
No, on je zdravý…

moderátor
Sport?

Irena SKOČDOPOLOVÁ,
No, tak to nemohl, to nemohl dělat žádný sport, protože to ho omezovalo. Jeho vlastně ta hlava bolela permanentně, takže byl hodně unavený, vysílený, takže nemohl chodit do žádného klubu nebo nějakého oddílu, protože tu čelenku by při té velké aktivitě, ta by mu padala, tudíž by ji musel sundávat, a pak neslyšel, že jo, pak slyšel jenom velmi málo a to třeba při kolektivních sportech neslyšel ty spoluhráče, že, takže to vůbec nešlo. A byl opravdu hodně unavený. To ho hodně vysilovalo, že ho bolela ta hlava.

moderátor
Pane doktore, ten implantát by měl v kosti vydržet doživotně. Neočekáváte žádné problémy? … vy jste říkal, že poprvé to bylo implantováno v roce 2014, to znamená, že ta technologie ještě asi není úplně vyzkoušená dekádami používání, ale neočekáváte žádné problémy?

Milan URÍK, přednosta, Klinika dětské ORL FN Brno
Nepředpokládá se to. Všechny tyto přístroje, včetně třeba i kochleárních implantátů, musejí projít poměrně přísným výzkumem a na tom přístroji není nic, co by se mohlo pokazit. A předpokládá se, že opravdu ten pacient s tím přístrojem dožije. Jediné, co se mění, je ten zevní procesor, který se přikládá na hlavu a drží prostřednictvím magnetu. Tam je tendence v podstatě od toho výrobce neustále ten procesor zmenšovat, aplikovat do něho nové technologie, takže ten pacient má jednou za několik let nárok na výměnu nového modernějšího procesoru s tím, že větší část toho zaplatí zdravotní pojišťovna.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Vy jste někde zmínil, že ta operace stála 400 tisíc korun. Teď jste mluvil o té zdravotní pojišťovně. Byla hrazená tedy zdravotní pojišťovnou. Znamená to, že to byl ojedinělý případ nebo je to trend do budoucna a všechny děti, které budou potřebovat tenhleten implantát a budou vhodné pro tu operaci, tak to dostanou a zároveň ta operace bude krytá pojišťovnami?

Milan URÍK,
Tak to je velmi těžká otázka. Já bych si to samozřejmě přál. V současně existují jakési indikační kritéria odborné a na to, aby ten pacient se stal kandidátem, se scházejí indikační komise složená z odborníků a všichni se musí shodnout na tom, že ten implantát bude mít pro pacienta benefit a následně to podléhá schválení zdravotní pojišťovnou. Pojišťovna v plné výši hradí cenu toho implantátu, což je asi 350 tisíc, zbytek jsou náklady související s operací a další péčí. Tam bych chtěl poděkovat vedení Fakultní nemocnice Brno, která nás podpořila v tom začátku a v podstatě to částečně zafinancovala ze svého. Ale já pevně věřím tomu, ty výsledky jsou opravdu výborné, že ta technologie se stane dostupná pro každého, kdo ji potřebuje.

moderátor
Paní Skočdopolová, řekněte mi na závěr ještě, ta rekonvalescence trvala několik měsíců, sice informujeme o tomhletom případu teď, ale on už se stal před několika měsíci, obrátil se mezi tím na vás někdo, rodiče nějakého podobně postiženého dítěte nebo dítěte, které má tohleto postižení, se zájmem o zkušenost, radu a tak dále?

Irena SKOČDOPOLOVÁ,
Zrovna teď, když jsme byli naposledy v nemocnici na kontrole v úterý, tak jsme tam potkali maminku, jejíž chlapeček měl ouško úplně stejně jako Martínek, tak jsme si popovídali a paní byla potěšena, že ten osud sdílíme taky a viděla na Martinovi, jak to všecko jde a že je to veselý bystrý kluk.

 

A já vám oběma děkuju za to, že jste přišli do Událostí, komentářů

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.