Spor o brýlové obroučky

Od srpna již pojišťovny neproplácí stopadesátikorunový příspěvek na brýlové obroučky. řestaly se dávat i příspěvky na paruky. Na jiné pomůcky se však příspěvky zvyšují. Seznam.cz TV se podíval se na které. 

moderátorka
pojďme se podívat, jak to bude vypadat konkrétně. Tedy na co nově nebudou příspěvky. Brýlové obroučky, příspěvek 150 Kč by se měl nově zrušit. Příspěvky ale také nebudou lidé dostávat také na paruky. V tuhle chvíli to bylo maximálně 1 000 Kč na 1 kus za rok. No a změna se týká také holí, ovšem nikoliv těch pro nevidomé nebo berlí, konkrétně půjde o hole, na které doteď dostávali nemocní příspěvek 130 Kč. No a teď ty dobré zprávy. Konkrétně pro vozíčkáře. Například u mechanického vozíku rapidně narůstá příspěvek, a to z 21 000 Kč na 45 000 Kč. Nově pak vozíčkáři mají možnost mít také hrazený elektrický vozík na ven i mechanický na doma. Druhý vozík nebyl v předchozích letech hrazen vůbec. A nově tam bude příspěvek až ve výši 20 000 Kč. No a sluchadla, to je dobrá zpráva třeba pro rodiče postižených dětí, tam se příspěvek zvyšuje až na 10 500 Kč na jedno sluchadlo.

redaktor
Stopka pro úhradu za brýlové obroučky vyvolávala v koalici dusno. Novelu zákona, která takovou změnu zavádí, přitom loni na podzim podpořily všechny sněmovní strany.

Vojtěch FILIP, předseda strany /KSČM/
KSČM při jednání o dohodě o toleranci jasně deklarovala, je to jedna ze sedmi podmínek, že dojde ke zvýšení spoluúčasti pacientů.

redaktor
Hlasitá nespokojenost se zpoplatněním brýlí zazněla i od Sociální demokracie.

reportérka/citace Lenka Teska ARNOŠTOVÁ, exnáměstkyně ministra zdravotnictví
Novela zákona byla připravena nekoncepčně a v rozporu s prohlášením ministra zdravotnictví, když uvedl, že účinností tohoto zákona se nezvýší spoluúčast pacienta.

redaktor
Zrušení příplatků ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch obhajuje.

reportér/citace Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví
Jedná se z mého pohledu o nepochopení. K žádnému navýšení spoluúčasti nedochází.

redaktor
Také předseda ministerské komise pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků nerozuměl argumentům ČSSD a KSČM.

Jakub KRÁL, předseda komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků
Nyní se v podstatě bude dělat nějaká sociální revoluce z toho, že 6 000 000 lidí si bude muset obroučky zaplatit ze svého, kdy dnes dostávají z mého pohledu absurdní příspěvek 150 Kč, který vůbec nekoresponduje s reálnými cenami běžných produktů na trhu.

redaktor
Veškeré úspory budou vynaloženy na jiné pomůcky pro pacienty s většími zdravotními problémy. Do systému naopak vstoupí zcela nové a dosud nehrazené zdravotnické prostředky.

Jakub KRÁL,
Ať už je to oblast diabetologie, oblast lidí se sluchovým postižením, typicky imobilní lidé, vozíčkáři.

redaktor
VZP odhaduje, že zrušením příspěvku na brýle ušetří zhruba 58 000 000 Kč. Celkově pak v resortu půjde o zhruba 100 000 000 Kč ročně.

Seznam.cz.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.