Zrušení bezbariérové linky H1

Jaromír SOUKUP, moderátor televitze Barrandov glosoval rozhodnutí pražské radnice zrušit bezbariérovou linku mezi Černým Mostem a stanicí Florenc.

ilustrační snímek

Jaromír SOUKUP, moderátor
„Vedení Prahy má sice v programovém prohlášení, že se v hlavním městě bude zvyšovat bezbariérovost městské hromadné dopravy, ale pirátský primátor Zdeněk Hřib dělá přesnej opak. Připomeňme si, co ještě před několika měsíci pan primátor hlásal. Teď budu citovat:

„Budeme pokračovat v programu zvyšování bezbariérovosti MHD, budeme investovat do klimatizovaných a bezbariérových autobusů a vyššího komfortu cestujících městské hromadné dopravy,“ konec citátu.

Přesně tohle slibovala v programovém prohlášení koalice Pirátů, Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu.  A jak vypadá praxe? Bezbariérová linka H1, která vozila lidi v Praze s handicapem od roku 1995 mezi Černým Mostem a stanicí Florenc, byla zrušena a magistrát zrušení vysvětlil tím, že provoz linky je finančně moc drahej a že ho využívalo jenom pár lidí. Ale ty lidi, těch pár lidí byli vozíčkáři. A těchto 40 vozíčkářů se přihlásilo, že tu linku využívali a že jim teď chybí a oni jsou trochu v zoufalé situaci, protože se vlastními silami, aniž by je někdo odvezl tam, kam potřebují, teď prostě nedostanou z místa, kde bydlí a přes 20 let byli zvyklí, že ta linka funguje a mnoho z nich se právě stěhovalo tam kvůli té lince, protože pro ně bylo jednoduché se dostat vlastními silami, aniž by museli žádat někoho o pomoc do města na metro. Oni se snažili vozíčkáři s vedením magistrátu mluvit o tom a vysvětlovat ty svoje důvody, ale prý se setkali s neochotou a arogancí. A nejsmutnější na tom všem je, že mě to nějak nepřekvapuje. O aroganci úředníků a politiků k handicapovaným nejlépe svědčí případ vozíčkáře Tomáše, který když požádal městskou část Prahy 4 a magistrát o snížení obrubníků u svého bytu, tak se dočkal odpovědi, ať se přestěhuje, on, postižený člověk, ať se přestěhuje, což je hrozně jednoduchý v Praze. Ono se samozřejmě hledá hrozně těžce. Je to skoro nemožné, protože nových bytů je nedostatek takový, že na pronájem jsou pořadníky, natož na byty bezbariérové. A ta jednoduchá otázka, když mám u domu přechod pro chodce, ale ten obrubník tam je takový, že vozíčkář ji nepřejede a u toho přechodu bydlí vozíčkář, no, tak kolik to může stát, pár tisícikorun. To není otázka finanční, to jenom otázka vnímání, vnímání svého úřadu jako služby pro lidi, kteří v tom obvodu bydlí. O ničem jiném to není. Já vím, je to jenom jeden hlas jednoho pána, který se jmenuje Tomáš, který potřebuje od svého města pomoci. A dočkal se zamítavé odpovědi, protože je jenom jeden, a to jenom jeden hlas.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.