Vozíčkáři sepsali petici za vrácení autobusové linky

Vozíčkáři z okolí Černého Mostu v Praze jsou zoufalí. Město jim v červnu zrušilo speciální autobusovou linku, která jezdila přes centrum Prahy už od roku 1995. Magistrát namítá, že lidem zařídil jiný způsob dopravy. Reportáž televize Nova.

Problém teď mají desítky handicapovaných, kteří bydlí na Černém Mostě. Bez pomoci do tohoto autobusu nenajedou, a navíc se jich tam moc nevejde.

Vlasta PECHAROVÁ, hendikepovaná žena
Když je tam kočárek, tak se tam vejde stěží jeden vozík, a když jedou třeba manželé, jedou třeba k doktorovi, tak 2 se tam nevejdou.

redaktor
Autobus totiž v červnu nahradil speciálně upravenou linku H1, která pro handicapované znamenala velké ulehčení.

Adam SCHEINHERR, náměstek pražského primátora /Praha sobě/
Ta linka tam jezdila ve velice mnoha případech úplně prázdná, a proto jsme zanechali jenom tu část, kterou využívali a využívají mnohem více.

řidič
Pořád zase ne. Jako ráno jezdili třeba do školy nebo do práce, pak během dne občas někdo jel.

redaktor
Dopravní podnik prý na H1 prodělával ročně 6 000 00, přitom měl od magistrátu letos dostat více než 15 miliard korun na provoz všech spojů.

Michal PRAGER, radní pro sociální péči a zdravotnictví za Prahu 14
My jsme se to bohužel oficiální cestou na Praze 14 nedozvěděli a snažili jsme se komunikovat hned, jak jsme se to dozvěděli.

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/
Je to rozhodnutí úředníků, které nebylo s nikým konzultováno. Budu se ptát odpovědných úředníků, odpovědného radního, proč se zrušil autobus pro handicapované občany.

redaktor
Jenže podle vedení města alternativní řešení stačí.
Teď jsem právě absolvoval jednu zkušební jízdu, jednu zastávku autobusem, a musím říct, že to je katastrofální. Řidič a jeden cestující mi sice dovnitř i ven pomohli, ale při té jízdě do každé zatáčky jsem měl pocit, že ten vozejk se rozjede a že se z něj vysypu. Další možností je podle magistrátu podzemní doprava.

Vlasta PECHAROVÁ, hendikepovaná žena
Když jdeme do metra, tak tam je veliký schod do vagonu, takže pokud nemáte s sebou někoho, kdo by vás s vozejkem nadzdvihnul a prostě vás tam vsunul, tak se tam spousta vozíčkářů nedostane.

Adam SCHEINHERR, náměstek pražského primátora /Praha sobě/
My na stanici metra Černý Most zřídili speciální rampy, aby nájezd na vozíčku do soupravy metra byl statnější a bezpečnější.

redaktor
Jelikož je ale jen na jediné stanici, v jiných se do vagonu dostáváte těžko. Další rampy chce magistrát zřídit na pěti stanicích do konce roku. Navíc na výtahy, které jsou určené především pro vozíčkáře, kočárky a staré lidi, jsou často fronty.
Vozíčkáři už začali podepisovat petici za vrácení své linky na Černý Most.

televize Nova.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.