Penze se u postižených možná zvýší, navrhuje se výpočet z průměrné mzdy

Rozhovor ČRo Plus s Danuší Nerudovou, předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody o zvýšení nízkých penzí, jež by se například u zdravotně postižených měly vypočítávat z průměrné mzdy.

moderátorka
Lidé v produktivním věku, kteří pečují o děti, stárnoucí rodiče nebo postižené by v budoucnu nemuseli mít výrazně nižší penzi než ti, kteří chodí do práce bez tohoto omezení. Na tom se shodla Komise pro spravedlivé důchody. Důchod by se přitom po dobu péče vypočítával z průměrné mzdy a navíc takzvaná vyloučená doba za opatrování potomka by se mohla prodloužit ze čtyř na 7 nebo 9 let, návrhy teď dostane ministerstvo práce a sociálních věcí. A my je nyní podrobněji probereme s předsedkyní Komise Danuší Nerudovou, dobrý večer.

Co přesně by vámi navrhované řešení znamenalo v praxi? Mohla by si třeba pečující rodič dovolit do devíti let dítěte pracovat na půl úvazek?

Danuše NERUDOVÁ, předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody
Přesně tak a navrhovaná opatření umožnila rodičům, aby si vybrali a v případě obou, obou dvou těch navržených opatření Česká správa sociálního zabezpečení vždy vypočítá výhodnější variantu pro klienta a ten rodič či pečující osoba si může zvolit variantu, která pro něj bude výhodnější.

moderátorka
Jak by to potom fungovalo u péče o seniory nebo postižené?

Danuše NERUDOVÁ, předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody
U péče o seniory nebo postižené to bude nebo by to fungovalo obdobě, a to opatření fiktivní vyměřovací, to opatření fiktivního vyměřovacího základu pro pečující, o závislé osoby je opatření, které jsme projednali již dříve a bylo doporučeno paní ministryní k pro jednání na koaliční radě, pokud se nepletu, již někdy v květnu.

moderátorka
Zabývali jste se také kombinací, která dnes není výjimečná a sice, že se rodič stará o malé dítě a volně potom naváže péčí o staré rodiče?

Danuše NERUDOVÁ,
Ano, toto téma bylo na komisi diskutováno taky, nicméně je potřeba říci, že na komisi se diskutoval základní koncepční přístup, to znamená, zda se půjde cestou fiktivního vyměřovacího základu, nebo zda se půjde cestou a prodloužení vyloučených dob, konečným výsledkem té diskuse je to, že se posouvají dopředu oba dva návrhy, nicméně technicistní detaily a konkrétní detaily fungování samozřejmě budou ještě předmětem diskuse jednak v koaliční radě a potom a v Poslanecké sněmovně respektive, respektive vládě.

moderátorka
No a prakticky, abychom si to dokázali představit, by to znamenalo, že třeba 4 roky by se staral ten rodič o dítě a potom následně by šel do práce a potom, když by potřeboval jeho rodič za pár let, řekněme do dvou do tří let zase péči on, takže by se mu vlastně sečítaly ty roky, nebo jak by to, jak by to fungovalo?

Danuše NERUDOVÁ,
Ano, teoreticky to opatření takto fungovat může, my jsme pohovořili v případě těch vyloučených dob o prodloužení až na 9 let, úplně znovu opakuji, že konkrétní technické detaily, zda by toto zrovna bylo umožněno, samozřejmě vzniknou v případě, že bude pozitivní názor v rámci koaličního, koaliční rady a při konkrétní přetavení tohoto konceptu do legislativního do legislativní podoby.

moderátorka
Naopak na dorovnání nynějších nižších penzí pro lidi, kteří v minulosti pečovali o své blízké, se komise nedohodla proč? Co se jí, co stojí té cestě nastolit spravedlivější výpočet důchodu už současným důchodcům?

Danuše NERUDOVÁ,
Tak já bych neřekla, že komise se nedohodla, já z toho jednání vyplývá, že komise se spíše přikláněla k tomu podpořit stávající důchodce a ocenit péči v případě stávajících důchodců, ale komise se v podstatě nedokázala shodnout na konkrétním opatření, na konkrétním krokům. My jsme diskutovali několik opatření, my jsme diskutovali opatření například v podobě 500 korun za každé bez jakéhokoliv omezení, potom jsme diskutovali o opatření v podobě nějakého finančního ohodnocení, v rozmezí 500 až 250 korun při zastropování na úrovni průměrného důchodu, takže v podstatě je na paní ministryni, který z těch návrhů a zda vůbec tato téma vezme a posune ho na jednání koaliční rady.

moderátorka
Chtěla jsem se zeptat právě v souvislosti s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, má vůbec smysl navrhovat nějaké úpravy pro současné důchodce, když právě paní ministryně tento týden řekla, že její resort má od konce května hotový návrh devíti opatření k úpravě nynějšího systému, i když neřekla jaké přesně?

Danuše NERUDOVÁ,
No, tak ty úpravy, které má navržená resort samozřejmě vycházejí z těch úprav, které jsou diskutovány na komisi, takže to.

moderátorka
A vy je znáte tedy? My je neznáme jako média, vy je znáte?

Danuše NERUDOVÁ,
My je známe, protože jsme je projednávali na komisi.

moderátorka
Co se tedy čeká od komise, je vaším úkolem revidovat, jak ten současný systém tak tedy do budoucna, anebo spíš se zaměřit na to, vyřešit tu budoucí verzi důchodů?

Danuše NERUDOVÁ,
Já jsem na tiskové konferenci hovořila o tom, že dneska jsme uzavřeli jednu velkou kapitolu pečujících osob, je ta kapitola, o které jsme jednali v podstatě od začátků ustavení komise, je to kapitola, kterou můžeme nazvat parametrické změny systému, ovšem velmi důležité změny systému, protože zrovna toto bylo téma, kde byla shoda napříč politickým spektrem, že problematika pečujících osob je potřeba nějakým způsobem ve stávajícím systému vyřešit a od příště se posouváme k těm koncepčnější změnám, v říjnu na komisi začínáme diskutovat, udržitelnost systému a příjmů důchodová systému.

moderátorka
A my se tomu budeme nadále věnovat, třeba i s předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody Danuši Nerudovou, děkuji, na slyšenou.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.