Mám ID 3. stupně, kde a jak mohu pracovat?

ilustrační foto: PhotoRack

DOTAZ: Jsem v ID 3.stupeň – psychiatrická diagnoza, v posudku o invaliditě nemám omezení. Mohu pracovat 8h,6h či 4h za den a každý den na hlavní prac.poměr? Nepřijdu tak o inv. důchod? Nebo pouze chráněná dílna? Jaká je min. mzda při 4h? Prosím o informaci, proč se platí ze mzdy pojištění a další odvody, když inv.3.stupně hradí stát? Zaměstnavatel to oznámí PSSZ a oni za mne přestanou hradit pojištění? A jak je to prosím, když  skončím pracovní poměr? Opět musím na PSSZ s ukončením?

Odpověď: 

Žádným zákonným předpisem není pracovní doba osoby s přiznaným statutem invalidity omezena. Ovšem invalidní důchod je chápán jako určitá kompenzace pro ztrátu pracovního potenciálu. Proto se předpokládá, že těžce invalidní člověk stěží může vykonávat práci na celý úvazek, jestliže je jeho pracovní potenciál snížený třeba o 70 procent. Vzhledem k tomu, že se u příjemců obvykle po určitém období zdravotní stav přezkoumává, přihlíží se při tomto přezkumu i k tomu, jaké povolání a na jaký úvazek příjemce invalidního důchodu vykonává. Byly již zaznamenány případy, kdy se právě kvůli plnému pracovnímu nasazení snižoval původně přiznaný  invalidní stupeň a tím i invalidní důchod. Proto se obecně zejména u manuálních  nebo psychicky náročných profesí doporučuje přiměřeně snížený úvazek.

Invalidní člověk může pracovat kdekoli, kde jsou schopni mu vytvořit příznivé pracovní podmínky, nejen tedy v chráněné dílně. Zaměstnání v chráněné dílně má jednu malou ekonomickou výhodu pro zaměstnance, a to možnost odpočtu 7540 Kč ze základu pro výpočet zdravotního pojištění. Platí tedy nižší zdravotní pojištění.

Minimální mzda při polovičním úvazku je poloviční.

Ze mzdy se platí zdravotní a sociální pojistné i v případech invalidních občanů a nic na tom nemění skutečnost, že za tyto pojištěnce platí pojistné stát. Stát toto pojistné totiž platí v době, kdy je invalidní občan nezaměstnaný.  Pokud ukončíte pracovní poměr, nikam na ČSSZ chodit nemusíte, vše je povinen za vás vyřídit zaměstnavatel – tedy podat oznámení o ukončení pracovního poměru. Dále je zaměstnavatel povinen vyhotovit pro ČSSZ evidenční list důchodového zabezpečení a jednu jeho kopii vám předat do vaší úschovy.

redakce invArena

 

(Visited 19 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.