Robot místo terapeutického psa

on Flickr

Roboti začínají nahrazovat už i zvířata. Třeba v canisterapii dovedou zastoupit živého psa, robotické psy na baterie využívají už taky první domovy seniorů. Přesvědčili se o tom návštěvníci týdne sociálních služeb v Novém Městě na Moravě. Reportáž České televize

redaktor
Štěkají, mrkají, vrtí ocasem, vyplavují jazyk nebo kňučí. S elektronickou hračkou si pravidelně povídá klient domova pro seniory František Vítešník.

František VÍTEŠNÍK, klient Charitního domova Moravec
On se mnou i spí, když se o něho nemá kdo starat, tak ho dají ke mně a já si ho užívám.

redaktor
Robotické psy používají tady v charitním domově v Moravci na canisterapii tehdy, když není k dispozici živý pes, podle sociálních pracovnic přinášejí elektroničtí psi s umělou srstí klientům podobnou radost a odlehčení jako živá zvířata.

Zdislava POKORNÁ, sociální pracovnice, Charitní domov Moravec
Reagují určitě pozitivně, mají radost, že jo vždycky měli rádi zvířata.

Michaela BROŽOVÁ, vedoucí sociálního úseku, Charitní domov Moravec
S tím pejskem vlastně pracují, že si ho hladí, zkouší, zkouší vlastně na něj jakoby mluvit, to je hlavní cíl toho potěšit ho a povznést ho nad ty nějaký starosti.

redaktor
Zkušená canisterapeutka Jana Marešová, která pravidelně navštěvuje nemocné děti i seniory v nemocnici Nové Město na Moravě, nejprve plyšovým hračkám vůbec nevěřila. Pak se ale s roboty setkala a změnila názor. Teď je pořídila jako doplněk ke svému zlatému retrívrovi Rousie.

Jana MAREŠOVÁ, canisterapeutka, Nové Město na Moravě
Dotyk živého zvířete nebo živého krásného pejska to nenahradí, absolutně nenahradí, ale nahradí to nějaký takový objekt, se kterým ten klient třeba starší může komunikovat.

redaktor
Odborníci předpokládají, že se roboti začnou v různých formách terapií, anebo při asistenci zdravotně postiženým objevovat stále častěji.

Česká televize

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.