Sběrem baterek pomohou nemocným. Už jen do konce října

Města v břeclavského okresu se zapojila do soutěže Baterkománie. Pomozte jim uspět a do konce října noste použité baterie na městské úřady. Zapojila se Břeclav, Hustopeče a Klobouky u Brna. Čím více se vybere baterií, tím více finančních prostředků dají organizátoři, kterými jsou nezisková společnost ECOBAT a Jihomoravský kraj, na charitativní nebo obecně prospěšné projekty. Mezi nominovanými na finanční podporu jsou z Břeclavi „Baterky pro Markétku“ a Hustopečí „Baterie pro Garika – jedna dvě, Garik jde“.

A jak můžete pomoci, aby právě tyto projekty uspěly? Noste použité baterie do sběrných nádob na městské úřady v Břeclavi anebo v Hustopečích. Pozor – je nejvyšší čas. Koncem října už soutěž končí. V soutěži však nejde jen o charitu. Hlavním cílem je zvýšit množství baterií, které jsou předány k recyklaci, a tím přispět k ochraně životního prostředí.

V Břeclavi a Hustopečích, tak jako v dalších zapojených městech, najdete v prostorách městského úřadu sběrné boxy s logem soutěže, do kterých úředníci, ale i běžní občané mohou odevzdávat použité baterie k recyklaci. V Baterkománii vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Po skončení soutěže měst a sečtení výsledků bude výsledný finanční příspěvek až do výše 100 tisíc korun rozdělen mezi 3 projekty, které navrhly 3 ve sběru nejúspěšnější úřady.

Město Břeclav nominovalo projekt „Baterky pro Markétku“. Markétka Elsnerová z Charvatské Nové Vsi je desetiletá holčička, která se narodila s vrozenou mentální poruchou. Výtěžek akce by byl použit na léčebné pomůcky a prostředky, které by Markétce ulehčily překonávání každodenních překážek, které jsou pro ostatní součástí běžného života.

Město Hustopeče chce podpořit léčbu šestiletého Garika. Jejich projekt má název „Baterie pro Garika – jedna dvě, Garik jde“. Chlapec trpí od narození dětskou mozkovou obrnou. Je odkázán na pohyb s invalidním vozíkem. Kromě každodenního domácího cvičení k jeho léčbě největší měrou přispívá rehabilitace s využitím speciálního obleku, která není hrazena ze zdravotního pojištění. Celé město sbírá baterie pro Garika, aby mohl vyrazit na měsíční rehabilitační pobyt, který stojí 64.000 Kč.

V okrese Břeclav se Baterkománie účastní ještě obec Klobouky u Brna. I na zdejším úřadě najdete sběrnou nádobu na použité baterie s logem Baterkománie. Klobouky však charitativní nebo obecně prospěšný projekt nenominovaly. Baterky, které se v obci vyberou, budou započítány do celkové sumy, která bude rozdělená mezi vybrané úspěšné projekty z jiných měst.

Konkurence v soutěži je velká. Zapojilo se 19 městských úřadů nebo úřadů městských částí. V soutěži měří své síly Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, a městské části Brno-Jundrov, Brno-sever, Brno-Starý Lískovec a Brno-Královo Pole.

„Je nám velmi sympatické spojení sběru baterií s charitou a aktivní podpora osvěty pro třídění ze strany zapojených měst. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se Jihomoravský kraj k Baterkománii připojil,“ doplňuje František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí KÚ Jihomoravského kraje.

„Charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které do Baterkománie v Jihomoravském kraji přihlásily zapojené městské úřady a úřady městských částí, jsou velmi různorodé. Od pomoci dětem, seniorům a hendikepovaným, přes vybudování nových laviček a výsadbu stromů, až po předcházení vzniku odpadů,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT a dodává: „Jedna věc je však spojuje – snaha měst a městských částí prostřednictvím sběru baterií nastartovat občany. A je jedno zda k podpoře lidí v tíživé situaci nebo k pomoci s rozjezdem smysluplných projektů v jejich městě.“

Najdete mezi nimi například projekty zaměřené na spolufinancování nákladné léčby pro Garika, Lukáška a Markétku, nebo na vybavení stacionáře či na projekt od dětí z lesní mateřské školky zaměřený na fairtradové a lokální pěstitele.

Proč je důležité třídit baterie?

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Baterkománie – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Šetříme tím přírodu před zbytečnou těžbou, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.

Sběrná místa jsou na každém rohu

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.

Jana Čechová, Ecobat
Břeclavský deník
https://breclavsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.