Audiokniha pro slabozraké a nevidomé

ilustrační foto: photoXpress

Vědecká knihovna v Ostravě vydala audioknihu pro slabozraké a nevidomé. Detektivní příběh Mrtvou nemá nikdo rád napsala spisovatelka Eva Tvrdá. Je to už pátá kniha, která vychází v této edici. Reportáž ČT1.

redaktorka
„U Hobita bylo plno. Měna pocítila silnou chuť zapadnout mezi hosty a dát si taky pivo.“  Děj knížky se odehrává nejen v této hospodě, ale i na jiných místech Ostravy. Třeba u magistrátu na Prokešově náměstí a celý příběh začíná příhodou na Sýkorově mostě.

Eva TVRDÁ, spisovatelka
Pak jsem chodila po Ostravě, po centru Ostravy a hledala jsem místa, na kterých se ta kniha bude odehrávat, kde jednotliví hrdinové bydlí, pracují, když mně to místo oslovilo, tak jsem tam ten děj umístila.

redaktorka
Kniha je napsaná ve stylu Silesia noir. Je tedy temná jako Slezsko samo. V tištěné podobě vyšel příběh před dvěma lety. Pro autorku to byl tehdy experiment.

Eva TVRDÁ,
Je to spíše takový jemný kriminální žánr a nebyla jsem si vůbec jistá, jestli dokážu napsat to, co se dá považovat alespoň trošičku za detektivku nebo krimi. Ale vzhledem k tomu, že ta tištěná kniha získala čestné uznání asociace autorů detektivní literatury, tak pravděpodobně to krimi je.

předčítající
„Na Stodolní se zdržela až do hluboké noci.“

redaktorka
Audioknihy pro zrakově handicapované neobsahují žádné zvukové předěly, hudební vsuvky a ruchy, jsou to přesné kopie tištěné knihy. Ostravskou novinku namluvil herec Josef Kaluža.

předčítající
Doufám, že ne monotónní, aby u toho nikdo neusnul, protože by to byla škoda pro tu knihu.

posluchačka
Jsem ráda, že jsou audioknihy, protože jako nevidomá tohle využívám, si můžu poslechnout to, co bych si běžně nepřečetla.

redaktorka
Audioknihy pro slabozraké čtenáře vydává ostravská vědecká knihovna jako jediná v regionu.

Monika ORAVOVÁ, autorka edice Regionální knihy
Všechny ty audioknihy se nějakým způsobem vztahují kMoravskoslezskému kraji, takže nám přišlo fajn, že tímto způsobem se i naše literatura naše regionální literatura třeba dostane do dalších míst v České republice.

redaktorka
Detektivku Mrtvou nemá nikdo rád zašle knihovna zdarma do všech zvukových knihoven, které slouží zrakově handicapovaným.

Reportáž ČT1

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.