Webové stránky přizpůsobené nevidomým a slabozrakým

V září začal platit nový zákon, podle kterého musí obce, kraje i školy přizpůsobit své webové stránky nevidomým a slabozrakým. Od ledna to už ale začne kontrolovat i ministerstvo vnitra a při porušení hrozí vysoká sankce. Výjimku mají internetové stránky, které vznikly před dubnem roku 2019. Ty dostaly čas na úpravu do září příštího roku. Reportáž Rádio Čas.

Od ledna roku 2020 ministerstvo vnitra spustí kontroly, zda obce a další instituce nová pravidla dodržují. A to i na základě stížností veřejnosti. Povinný subjekt musí přijmout opatření k nápravě ve lhůtě, která nesmí být delší než šest měsíců. Pak teprve přijdou na řadu další možné sankce.

Pohyb po webu lidem se špatným viděním dosud komplikuje řada věcí. Třeba když není správně popsána grafika, nezobrazí se do jejího popisu na ní uvedené například kontakty a jen to uživateli sdělí, že jde o image010. Problém ale může být i to, že stránka není rozumně strukturovaná a pro nevidomé jsou všechny informace takzvaně ‚slité‘, což zpomaluje čtení stránky.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.