Mám ID 3. stupně. Mám nárok na slevy jízdného?

DOTAZ: Mám invalidní důchod 3. stupně. Mám nárok na nějakou slevu na MHD, vlaky anebo autobusy?


ODPOVĚĎ:

Pokud jde o slevu na jízdném v železniční dopravě, od 1. září 2018 zavedla ČR ve zvláštním jízdném, které je regulováno cenovým výměrem Ministerstva financí ČR, novou kategorii cestujících, a to „Cestující 65+“. Této skupině cestujících je poskytována sleva 75 % z jízdného ve 2. vozové třídě.

Uvedený výměr ale ignoruje cestující, kteří pobírají jiný než starobní důchod a ještě nedosáhli věku 65 let. České dráhy však těmto cestujícím poskytují komerční slevu na pořízení slevové aplikace IN 50 D za zvýhodněnou cenu pro cestování v 1. i 2. třídě se slevou 50 % z obyčejného jízdného.

Aplikace IN 50 D je určena pro cestující do 65 let, kteří pobírají důchod starobní nebo invalidní pro invaliditu 3. stupně nebo osoby ve věku 60 – 65 let, které pobírají vdovský či vdovecký důchod.

Aplikaci IN 50 D lze zakoupit za 550,- Kč s platností na 1 rok nebo za 1 490 Kč s platností na 3 roky. Výše uvedené slevy IN 50 D platí pouze u dopravce České dráhy a.s.

Lidé, kteří pobírají invalidní důchod 3. stupně mohou mít slevu i na jízdenky v městské hromadné dopravě.

V Pražské integrované dopravě jsou poskytovány slevy občanům v hmotné nouzi, přičemž do této kategorie patří i osoby s invalidním důchodem 3. stupně, kteří tak mají nárok na používání zvýhodněných krátkodobých jízdenek. Tyto osoby s invalidním důchodem 3. stupně si však musí ovšem u dopravního podniku hl. m. Prahy nejdříve obstarat průkazku PID pro občany v hmotné nouzi s potvrzením k doložení nároku na slevu.

Obdobné slevy mohou být poskytovány i u dopravních podniků v ostatních městech, jsou však různě modifikovány podle toho, jak o nich rozhodlo zastupitelstvo daného města. Je třeba se proto informovat u konkrétního dopravce.

V Brně si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit speciální roční kupón, který stojí 420 Kč. Na jeho základě si pak mohou kupovat zlevněné jednorázové jízdenky na MHD.

V Ostravě dopravní podnik poskytuje slevu lidem s plným invalidním důchodem, ti mají nárok na stejnou slevu jako důchodci a senioři starší 65 let.

V Olomouci mají lidé s ID 3.stupně možnost koupit si zlevněnou časovou jízdenku – stejně jako starobní důchodci, děti a studenti

V Pardubicích mají invalidní důchodci se třetím stupněm invalidity nárok na občanské zlevněné jízdné, stejně jako starobní důchodci a všichni lidé nad 65 let.

V Liberci si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit zlevněné časové nepřenosné jízdné, které je i pro osoby nad 65 let a starobní důchodce

Hradec Králové – oproti všem výše zmíněným městům neposkytuje hradecký dopravní podnik pro invalidní důchodce žádnou slevu. Nárok na zvýhodněné jízdenky zde není na základě důchodu, ale pouze pro osoby starší 65 let.

Slevy jsou invalidním důchodcům poskytovány i v meziměstské dopravě. Např. ČSAD autobusy Plzeň a.s. poskytuje slevy na jízdném pro osoby pobírající invalidní důchod pro invaliditu III. stupně. Poskytuje je na základě tzv. Plzeňské karty, kterou si musí zájemce o slevu nejdříve u tohoto podniku obstarat při předložení potvrzení o své invaliditě.

Obdobně postupují i jiní dopravci, u kterých je třeba se informovat, jaké konkrétně slevy poskytují a jakým způsobem, na jakou kartu. Neexistuje totiž celostátně jednotný postup.

Situaci ovšem invalidnímu důchodci podstatně zjednodušuje průkaz ZTP nebo ZTP/P, o který je však nutné si zažádat. Ne každý invalidní důchodce tento průkaz dostane a na druhou stranu tento průkaz mohou získat i důchodci s invaliditou 1. nebo 2. stupně. Průkaz ZTP znamená nárok na 75% slevu jízdného ve vnitrostátních spojích jak železničních, tak i autobusových a zdarma přepravu v městské dopravě prakticky ve všech městech.

redakce invArena

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.