Změny v úhradě zdravotních pomůcek od 1. prosince

1. prosinec a změna v úhradě od pojišťoven potěší peněženky vozíčkářů a nedoslýchavých. První dostanou například vyšší příspěvky na vozíky. Druzí zase ušetří při nákupu sluchadel. Reportáž televize Prima.

redaktorka
Denis Goll je na vozíku už odmalička. Bere ho tedy jako součást každodenního života. Změny, které od 1. prosince přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, vítá.

Denis GOLL, vozíčkář
Mě vozík stál nějakých 230 000. Musel jsem si doplácet 70 000 zhruba tak nějak, protože tam mám úpravy, které prostě nezbytně potřebuji. Je super, že bude moct člověk žádat o elektrický a mechanický vozík zároveň. To je určitě dobře, protože vždycky tam musel být nějaký časový rozestup.

redaktorka
Vozíčkáři se dočkají i dalších změn. Úhrada na první vozík se zvyšuje z 21 na 45 000 Kč a nově se také zavádí příspěvek na druhý vozík, a to 20 000 Kč.

Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí VZP
To posuzování úřady těch zdravotnických prostředků je samozřejmě individuální. Nicméně pokud ten lékař doporučí a předepíše tomu pacientovi tak, poté již to bude hradit zdravotní pojišťovna.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Nově hradíme i opravu vozíku. Doposud vlastně tato oprava nebyla také hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Musel si tuto opravu hradit sám ten pacient.

redaktorka
Štědřejší budou pojišťovny také neslyšícím. Přispějí víc na moderní sluchadla dospělým i dětem.

Ladislav FRIEDRICH, prezident Svazu zdravotních pojišťoven
Dosavadní úhrada pro sluchadla byla podle míry postižení toho pacienta zhruba od 2700 do asi 5000. Dneska nově ta ten zákon stanoví, že to bude 7 000 Kč jako limit. U dětí dokonce se ten limit zvyšuje na 10 000.

redaktorka
Paní Prokopiusová může žít díky sluchadlům téměř normální život. Bez nich by neslyšela vůbec nic. Částka, kterou budou nově pojišťovny hradit, je ale podle ní nízká.

Šárka PROKOPIUSOVÁ, nedoslýchavá
Bála bych se pohybovat se na veřejnost, protože vlastně opravdu nic neslyším. Mně osobně ta změna prakticky vůbec nepomůže, protože je to rozdíl 2 000 Kč a bavíme se tady o částce 25 a víc.

televize Prima.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.