Dávky na bydlení by od nového roku mohly stoupnout o několik set korun

O několik stovek korun vyšší dávky na bydlení, a to od nového roku. S takovým návrhem přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jejich výši vláda upravuje každoročně. Ministerstvo práce ale upozorňuje, že zvýšení dávek nesouvisí s jejich celkovou revizí. Tu v současné době připravuje. Reportáž TV Prima.

redaktorka
Dávky pobírá i paní Telváková z Prahy. Bydlí se svými dětmi a tetou v nájemním bytě. Po zaplacení nájmu zůstanou asi 3 a půl tisíce. Pár set navíc ocení.

Andrea TELVÁKOVÁ
Polovinu to určitě, kdyby tam bylo tych 800, tak určitě by mi to pomohlo.

redaktorka
Dávky se opravují každý rok, tak i v závislosti na růstu cen nájmů, energií, paliv. Příští rok se zvednou o 202-811 Kč. Pokud bydlí žadatel v nájmu v Praze, v příštím roce by mohl čekat téměř 8 600 Kč. Bydlí-li sám. Přes 19 600 v případě, že bydlí s dalšími minimálně třemi lidmi. Stejná rodina v malé obci dostane asi 12 700. V případě družstevních nebo vlastních bytů je výše částky po celé republice stejná. Lidé, kteří bydlí sami, můžou čekat téměř 4900. Domácnost o čtyřech a více lidech pak 11 769 Kč. Dávky na bydlení se vypočítávají z takzvaných normativních nákladů na bydlení, tedy z toho, kolik člověk průměrně v závislosti na velikosti obce a počtu členů v domácnosti potřebuje peněz k tomu, aby mohl bydlet.

citace: /Úřad práce ČR, generální ředitelství/
„Úřad práce České republiky vždy posuzuje každou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele.“

redaktorka
Ministerstvo práce a sociálních věcí v současnosti navíc pracuje na komplexní inventuře dávek, kterou představí letos v prosinci.

Matouš HRUŠKA, ředitel tiskového odboru MPSV
Často ten systém se dostává pod různou kritiku čelí různým kritickým, například v oblasti dávek na bydlení, ale i v dalších oblastech. Tohleto není téma, které by se bylo schopné vyřešit samo. Je to meziresortní věc. Musíme spolupracovat dalšími resorty. Takže vlastně proto existuje pracovní skupina, ve které to probírá toto téma.

redaktorka
Každoroční návrh Ministerstva práce a sociálních věcí bude řešit vláda v prosinci.

televize Prima.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.