Mohu zastavit na zákazu zastavení, když mám parkovací kartu?

DOTAZ: Jela jsem s dcerou, která må ztp/p parkovací kartu do nemocnice s úrazem nohy. Nebylo nikde v okoli misto k zaparkovani, tak jsem musela zastavit na zakazu zastaveni. Nijak jsem nebránila provozu. Dostala jsem předvolání k vysvětlení na policii. Mohu parkovat na tomto místě?

ODPOVĚĎ:

Na zákazu zastavení nelze nejen parkovat, ale dokonce ani zastavit. Tato značka je nekompromisní a „Zákaz zastavení“ znamená, že zde nesmíte zastavit. Takové místo musíte plynule projet, pokud vám v tom nezabrání nějaká situace, kterou nedokážete ovlivnit. Takovou situací může být například dopravní nehoda, pokyny policisty a podobně.

Mírnější je značka „Zákaz stání“. Na tomto místě lze zastavit například po dobu nezbytně nutnou k vystoupení nebo nastoupení do vozidla, tedy po velmi krátkou dobu. Na tomto místě by bylo v nouzi možné vystoupit s pacientem a předat ho zdravotníkům.

Ve vašem případě, kdy jste vezla zraněného člověka k ošetření, je nutné rozlišit, do jaké míry je zranění závažné a je třeba jej neprodleně ošetřit.

Pokud jde o závažné zranění s ohrožením života či možností vzniku trvalých následků v důsledku odloženého ošetření, doporučuji přímo jet k urgentnímu příjmu a kontaktovat urgentní příjem nemocnice, popřípadě zastavit na místě určeném zdravotníkem.

Pokud se nejedná o závažné zranění s nutností urgentního ošetření a nemůžete najít místo k parkování, doporučuji kontaktovat provozovatele parkoviště nebo zde přítomné zaměstnance bezpečnostní služby, kteří zpravidla pomohou. Pokud není nikdo z těchto provozních zaměstnanců na parkovišti přítomen, lze zastavit na volném neoznačeném místě nebo na nezbytně nutnou dobu alespoň na místě se značkou „Zákaz stání“ a dojít na recepci nemocnice, kde by opět měli pomoci s převzetím pacienta.

redakce invArena

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.