Pomůže bórová voda na bolesti kloubů?

DOTAZ: Slyšela jsem, že pomůže půl lžičky borové vody denně od bolesti kloubů.

Odpověď:

Borovou vodu, která má poměrně silné antiseptické, baktericidní a fungicidní účinky, nedoporučuji užívat vnitřně. Borová voda se používá pouze zevně u léčby kožních nebo očních onemocnění.

Je známo, že bór je důležitým prvkem pro metabolismus kostí, nicméně v případě běžné stravy jej přijímáme v dostatečném množství. Izolovaný nedostatek bóru u člověka není dosud uspokojivě prozkoumán, pokud k němu dochází, pak většinou spolu s nedostatkem řady dalších prvků a vitaminů v případech podvýživy.

Byla nicméně povedena u žen dietární studie, kdy tyto ženy přijímaly stravu s nízkým obsahem boru a výsledky podporují hypotézu, že bór má význam pro makrominerální a buněčný metabolismus. Prováděla se i studie u sportovců, kterým byly podávány výživové doplňky boru a výsledky neprokázaly zvýšení svalové síly.

Existuje řada výživových doplňků obsahujících bór, ale dostatek zeleniny a ovoce prokáže stejnou službu.

Při extrémním přísunu boru vnitřním užitím, může dojít k chronické nebo i akutní otravě.

Zajímavé je, že na zlepšení výživy kloubů se používá řada přírodních mastí, na které není třeba předpis lékaře, není však známa přírodní mast specificky s obsahem boru určená pro výživu kloubů či artritidu.

Na bolesti kloubů v důsledku artritidy existuje řada schválených přípravků, které může doporučit praktický lékař nebo specialista. .

MUDr. Jan Činčura

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.