Nevidomí pomáhají seniorům

Nevidomí pomáhají seniorům. Docházejí k nim do rodin i domovů. Navíc společně se jim daří bořit předsudky vůči lidem s handicapem. V Česku začala vznikat síť této nové a zatím ojedinělé služby. Momentálně se spouští třeba v Praze nebo na Olomoucku. Reportáž ČT.

Návštěvy nevidomých se v tomto pražském stacionáři stávají oblíbeným zpestřením. Při zpívání vánočních písní bylo plno. Přišel i 97letý pan Činčera, který si přitom zavzpomínal na mládí.

František ČINČERA, senior, 97 let
Když jsem pořádal nějakej zájezd, tak se začlo zpívat.

Právě tyto okamžiky podle pečovatelek vrací seniorům chuť do života. Zároveň je motivují k novým zájmům.

Mirka LUSTIGOVÁ, pečovatelka
Klienti pochopěj, co to je nevidět aspoň trošku, ale já je obdivuju.

Lucie BOGDANOVÁ, ředitelka, SOS Praha 8
S těmi lidmi s tím postižením se hodně ztotožňují, protože vidí tu jejich sílu, jak oni jsou schopni prostě, i přestože mají nějaký vrozený nebo získaný handicap, fungovat, a to je vlastně posiluje.

redaktorka
Pravidelně k nim docházejí i lidé s psychickými problémy nebo roztroušenou sklerózou. Paní Alena ztratila zrak po narození. Navzdory handicapu vystudovala konzervatoř, pečuje o dceru a při tom pravidelně navštěvuje seniory.

Alena Terezie VÍTEK, spoluzakladatelka, Spolu s vámi
Je to projekt, který pomáhá jak seniorům, tak nám nevidomým, a vlastně se stáváme součástí většinové společnosti, nacházíme práci, zábavu a jsme užiteční.

redaktorka
Obzvlášť prospěšní jsou seniorům, kteří sami ztrácí zrak. Jejich problém díky svým zkušenostem dokáží rychleji odhalit.

Šarlota HAMBERGEROVÁ, ředitelka, Spolu s vámi
Často se setkáváme s takovými předsudky typu: já si nedovedu vůbec představit, že nevidomý ke mně přijde na návštěvu, ale většinou tyhlety obavy docela dobře rozptylujeme, takže potom se opravdu navazují hezké vztahy.

redaktorka
Nová služba, kdy nevidomí chodí mezi seniory, funguje už v osmi městech. Do budoucna by se chtěli rozrůst do všech krajů.

Česká televize

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.