Může dostat invalidní důchod v Rakousku?

DOTAZ: Jak to je, když přítel si zažádal o invalidní důchod v CR i Rakousku kde pracoval, víc jak 6let. V CR mu přiznaný nebyl a musel nastoupit do zaměstnání na zkrácený úvazek. Má tedy nějakou šanci, co se týká Rakouska? Nebo je to v závislosti na CR?

Odpověď:

Pokud přítel pracoval kromě ČR i v jiné zemi EU, může mu vzniknout nárok na důchod i v této jiné zemi EU, tedy v Rakousku.

Žádost i invalidní důchod v jiné zemi, musí podat v zemi, kde bydlí nebo kde naposledy pracoval. Tato země je pak odpovědná za vyřízení žádosti a za shromáždění údajů o příspěvcích na důchodové pojištění ze všech zemí, ve kterých bydlel.

Pokud v zemi, kde nyní přítel bydlí, nebyl přiznán invalidní důchod, měl by se obrátit na příslušný orgán v zemi, kde naposled pracoval. Jeho žádost pak bude vyřízena tam.

Ale existuje i možnost, že Úřad, kde přítel svou žádost podá, ji postoupí příslušným úřadům v Rakousku, kde pracoval. Aby se celý proces urychlil, měl by jim poskytnout podrobné informace o svém zaměstnání a o placení pojistného v Rakousku.

Pokud příteli nebyl přiznán invalidní důchod v ČR, neznamená to, že tento důchod nedostane ani v Rakousku. Kritéria pro hodnocení stupně invalidity se v jednotlivých zemích liší.

redakce invArena

(Visited 26 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.