Petra: V Autisu najdou rodiče pochopení

ilustrační foto: tangle_eye / MorgueFile

Pomoci rodinám, které pečují o dítě postižené poruchou autistického spektra. To je cílem spolku Autis -HB, který byl nedávno založen v Havlíčkově Brodě. O tom, s jakými problémy se musejí rodiče takto postižených dětí potýkat a jak jim Autis může pomoci, hovořila zakladatelka spolku Petra Neubauerová.

Havlíčkův Brod – „Náš spolek Autis byl založen loni v dubnu 2019 skupinou rodičů a příznivců inkluze, kteří se pravidelně scházejí a společně řeší problémy svých dětí ve školách. Byly to především maminky, které mají děti s různými poruchami autistického spektra,“ popopsala Neubauerová.

Ta má osobní zkušenost s autismem v rodině. „Dnes jsem přesvědčená, že autismus není žádná moderní diagnóza. Ta nemoc tu byla vždycky, jen ji medicína neuměla diagnostikovat. Autismus má mnoho podob. Autisté byli v minulosti označeni za podivíny nebo lidi duševně nemocné,“ popsala.

Rodiče, kteří mají dítě s tímto postižením a odmalička ho vychovávají, jsou dost často vyčerpaní nezdary v hledání odborníků, od kterých očekávají pomoc a radu, jak ve výchově postupovat, aby jejich dítě prospívalo a bylo v budoucnu schopno zařadit se mezi ostatní. Často se setkávají s neprofesionálním přístupem okolí.

Stává se, že rodiče někdy přicházejí k odborníkům pozdě. „Rodiče vyčerpává i skutečnost, že musejí zvládat kvůli postižení svého dítěte nepříjemné situace doma i na veřejnosti, která na postižené dítě reaguje často negativně. Takže není nic výjimečného, že hlavně matky se nakonec psychicky zhroutí a potřebují pomoc psychiatra,“ poukázala Neubauerová.

Někteří rodiče postiženého dítěte se začnou společnosti stranit. „Komunitní spolek Autis-HB proto nabízí rodičům podporu a má být mezičlánkem mezi rodičem a odborníky, místem, kde se rodiče postižených dětí mohou setkávat, vyměňovat si zkušenosti a vidět, že na svůj úděl nejsou sami. Mohou se poradit s asistentem a psychologem,“ dodala Neubauerová.

ŠTĚPÁNKA SAADOUNI

Jihlavský deník

http://www.jihlavsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.