Chtějí pomáhat mentálně postiženým, místo toho čelí náporu kontrol ze všech stran

ilustrační foto: photoXpress

Chtějí pomáhat mentálně postiženým, místo toho čelí náporu kontrol ze všech stran. Ty v loňském roce doslova paralyzovaly hradeckou neziskovou organizaci. Kdo na ně kontroly posílá pracovníci nevědí. Považují je ale za alarmující.

Reportáž www.Seznam.cz


Hradecký Skok do života už 15 let pomáhá mentálně handicapovaným. Připravuje je na samostatný život, aby si mohli najít práci a osamostatnit se od rodičů. V loňském roce jim však spoustu sil sebraly kontroly z různých úřadů.

Kateřina Drábková BÍBUSOVÁ, ředitelka Skoku do života
Musím říct, že nás poměrně paralyzovaly, protože náš tým jakoby vedoucích pracovníků není zas tak velký a řada těch věcí jsou opravdové banality, které pak řešíme měsíce. V loňském roce se to týkalo hlavně služby podpora samostatného bydlení, což byly vlastně celkem 3 kontroly týkající se téhož. Stejných přehledů, stejné služby, stejných pracovníků.

redaktorka
Od roku 2004, kdy společnost vznikla, mívala standardně mezi jednou a třemi kontrolami ročně. Loni jich přišlo 17 a už mají za sebou i první letošní.

Kateřina Drábková BÍBUSOVÁ, ředitelka Skoku do života
Měli jsme teď vlastně návštěvu, ze které se stal svým způsobem kontrola hned 7. ledna, což nás teda velmi zarazilo. Jako celkově jsme spočítali, že nás přibližně ty kontroly za těch posledních nějakých 13 měsíců stály určitě 1 celý pracovní úvazek.

redaktorka
)Skok do života s handicapovanými pracuje skrze několik služeb, které je postupně začleňují do běžného života. S osamostatněním pomohli dnes sedmatřicetileté Gabriele Míchalové.

Gabriela MÍCHALOVÁ, klientka Skoku do života
Bydlela jsem s rodičema dřív, pak jsem chodila do školy, do speciální školy. Pak jsem ze specky, té školy, jsem přišla ve Skoku.

redaktorka
V bistru U dvou přátel Gábina obsluhuje už 7 let. Kromě práce jí Skok do života pomohl zajistit i vlastní bydlení.

Gabriela MÍCHALOVÁ, klientka Skoku do života
Žiju s přítelem a bydlíme vlastně spolu.

redaktorka
Pokud by kontroly měly i letos pokračovat ve stejné intenzitě, podle Kateřiny Drábkové by už to mohlo fungování organizace negativně ovlivnit.

Seznam zprávy .

(Visited 10 times, 1 visits today)

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.