Končí mi podpora, co dál?

ilustrační foto: Flickr.com

DOTAZ: Jsem osobou zdravotne znevyhodnenou a do ted jsem na socialce a pro me neni zadna prace, dostanu dal socialni podporu?

Odpověď:

Předpokládám, že jste dosud pobíral podporu v nezaměstnanosti a nyní vám toto období končí.

Nemáte-li nadále žádné zaměstnání, doporučuji zůstat v evidenci uchazečů o zaměstnání, neboť tak nadále zůstáváte pojištěncem, za kterého pojištění hradí stát. Jinak byste musel například začít platit zdravotní pojištění v minimální výši, i když jste osobou bez příjmu. Dále doporučuji se na úřadě práce informovat, na jaké sociální dávky máte nárok, jestliže vám končí doba podpory v nezaměstnanosti a nadále nemáte zajištěno zaměstnání.

Měl byste mít nárok na životní a existenční minimum i na příspěvek na bydlení. Tyto dávky se vypočítávají s přihlédnutím k řadě faktorů, například, zda žijete sám či jste ve společné domácnosti s další osobou, jež má nějaký konkrétní příjem.

Můžete za určitých okolností získat tzv. příspěvek na živobytí, jenž je stanoven pro každého žadatele individuálně na základě hodnocení jeho snahy a možností. Jste-li v hmotné nouzi, můžete žádat o pomoc v hmotné nouzi i o okamžitou mimořádnou pomoc.
Pokud je důvodem neúspěchu v hledání zaměstnání zhoršení vašeho zdravotního stavu, doporučuji pokusit se podat žádost o invalidní důchod, pokud váš ošetřující lékaž uzná, že byste mohl splňovat některé z kritérií pro přiznání invalidního důchodu.

redakce invArena

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.