Postižení klienti Domova Háj pracují. Ve sklárně či v kuchyni

Lidé s lehkým mentálním postižením nacházejí práci na volném trhu. Skládají krabičky na sklo či uklízejí.

Světlá nad Sázavou – I lidé s mentálním postižením mohou pracovat. Důkazem toho jsou klienti Domova Háj u Ledče nad Sázavou. „Aktuálně mají práci tři naši klienti,“ řekla ředitelka domova Dana Pajerová.

Práci mají obyvatelé komunitního bydlení ve Světlé nad Sázavou. „To, že se dostali na volný trh práce, je určitě obrovský úspěch a jsme rádi, že se toho zaměstnavatelé nebáli a dali jim šanci,“ doplnila ředitelka s tím, že jedna klientka našla práci ve škole a dva dochází do skláren.

Domov Háj je tak jedním z mála zařízení tohoto typu, které pomáhá nacházet lidem s mentálním postižením možnosti pracovat jako zdraví lidé. Chodí tak do úplně běžného zaměstnání. Jediné, v čem mají úlevy, je pracovní doba. Mají totiž zkrácené úvazky.

Paní Lenka začala pracovat letos v lednu. „Skládám krabičky, do kterých se dávají skleničky. Práce mě baví a kolegyně mám také dobré,“ svěřila se.

Dřív pracovala na chráněném pracovišti. „Uklízela v hotelu, ale zvládala to dobře a mohla se posunout dál,“ pověděla pracovnice Domova Háj Andrea Šeredová. „Navíc skládání krabiček mě teď baví více,“ doplnila paní Lenka.

Pracanty si chválí i ve sklárnách. „Jsou šikovní a práce jim jde od ruky. Dva týdny s nimi chodili asistenti. Teď už ale vše zvládají sami,“ prozradila Jarmila Vykoukalová, vedoucí balicí linky v Crystalite Bohemia. Další z klientek, která nyní pracuje jako uklízečka, se rozhodla pro rekvalifikaci na pomocnou sílu v kuchyni.

O zařazení do pracovního procesu klienti rozhodli sami. „Bavíme se o běžném způsobu života, k němuž patří i práce. Není to však jen o získání příjmu, ale i o navázání kontaktů a získání nových kamarádů. Vedeme je i k tomu, aby uměli základy na počítači a měli určitou finanční gramotnost,“ podotkla Šeredová.

Počítač jim je při shánění práce velkým pomocníkem.

„Společně hledáme pracovní místa, klienti zkouší sami napsat e-mail, ve kterém se ptají, jestli by mohli přijít na pracovní pohovor,“ popsala Šeredová. „Dost věcí již zvládají samostatně, my je v podstatě jen jistíme,“ doplnila.

Klienti Háje, kteří se na volný trh práce necítí, mohou navštěvovat chráněná pracoviště. „Jedna klientka například pracuje v bistru Dobrá duše, které funguje pod Fokusem Vysočina. Dva klienti chodí uklízet před samoobsluhu ve Světlé. Rádi bychom v tomto nastoleném trendu pokračovali,“ uzavřela ředitelka Pajerová.

JANA KUDRHALTOVÁ

Jihlavský deník

http://www.jihlavsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.