Koronavirus sužuje i handicapované

ilustrační foto: click MorgueFile

Krize způsobena šířením koronaviru se výrazně promítla i do života handicapovaných. Mnozí z nich jsou stejně zranitelní jako senioři, a proto se bojí vycházet na veřejnost. Jiní nemohou kvůli uzavřeným institucím rehabilitovat, případně ztratili možnost sportovat. Omezena je navíc asistenční činnost. Reportáž TV Prima.

redaktor
Osmiletý Petr Kašpar ze Středočeského Smečna doma poctivě piluje čtení. Ven se ním matka bojí, protože nákaza koronavirem by mohla být zrovna v jeho případě fatální. Syn je totiž po vážné autonehodě od prsou dolů nepohyblivý a v noci dýchá jen díky tomuto přístroji.

Monika KAŠPAROVÁ, matka ochrnutého syna
Protože Péťa má tracheostomii, takže je jedním z těch nejohroženějších případů. Všechny různý problémy, jako například teďko kapající odpad, řešíme vlastní rukou a snažíme se prostě to nějak zvládnout.

redaktor
Pomáhají všichni kolem jak s donáškou jídla, tak se sháním dezinfekcí, bez kterých podpůrné přístroje ztrácí smysl.

Monika KAŠPAROVÁ, matka ochrnutého syna
Denně používáme tři druhy dezinfekce. Teď v podstatě neseženete žádnou z nich, takže naštěstí se podařilo naší sousedce lékárníci pro nás aspoň něco zaopatřit. S tím, že lékárna teďko zjišťuje složení těch jednotlivých dezinfekcí, aby byli schopný pro nás třeba ji vyrobit.

redaktor
Vedle toho nemůže syn do školy a matka s ním musí pravidelně cvičit, aby nahradila chybějící rehabilitace. Ty ostatně schází všem postiženým.

Václav UHER, vozíčkář
Protože doma pokud nemají stroje posilovací, tak nemají jak cvičit a tím pádem nemají takovou vitalitu, nemají kondici. A tím se může snižovat jejich soběstačnost.

redaktor
Rozhodla se pomoci tato usměvavá parta, která začala půjčovat izolovaným vozíčkářům své sofistikované trenažéry.

Heřman VOLF, organizace Cesta za snem
v úterý jsme už začali rozdávat první trenažéry a dneska už jsme jich rozdali, za ten jeden den jsme jich rozdali 5. Rozdáme všechny, který máme. To je kolem 12-15 trenažérů.

redaktor
Tento trenažér vcelku věrně kopíruje jízdu na handbiku, konkrétně já se nyní účastním jedné z etap Tour de France. První příjemci byli paraolympionici, ale hlásit se může každý a nejen o trenažéry.

Tomáš PCHÁLEK, organizace Cesta za snem
Například se nám ozvala fyzioterapeutka naše kamarádka řekla: Já, bych mohla dojíždět za lidma a dělat jim prostě nějaký 20-30minutový fyzioterapie přímo doma.

redaktor
Nezastavila se ani osobní asistence u vozíčkářů, i když třeba v Praze se zúžila na pomoc patnácti nejosamělejším lidem. Asistenti si museli šít sami roušky a těžce sháněli i dezinfekce, které jsou pro ně klíčové.

Jitka NOVÁKOVÁ, asistentka postižených
Tam se nedalo už žádná jakoby doporučená vzdálenost. Tam děláme všechny úkony osobní hygieny, pomoct při jídle, pomoct vlastně s čímkoliv, tak tam potom ten kontakt jako je hodně úzký s tím asistentem. Takže to musí být 2× tolik jako se dbát na veškerou bezpečnost, hygienu, ochranný prostředky právě.

redaktor
Kvůli snížení pravděpodobnosti nákazy platí speciální pravidlo, kdy 1 asistent dochází k jednomu klientovi a nestřídá je. Josef Kolina, televize Prima

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.