Stát nepromine Maxovým rodičům DPH na drahý lék

Finanční úřad nemůže prominout rodičům malého Maxíka postiženého spinální svalovou atrofií zaplacení DPH za nový lék ze Spojených států. Řekla to ministryně financí. Jedná se o lék, na který se složili lidé ve veřejné sbírce a stojí přes 50 000 000 Kč. Rodina tak bude muset na daních zaplatit další 5,5 milionu korun. Úředníci prý ale hledají cesty, jak rodině pomoci.

redaktorka
Na Maxíkovu léčbu se složilo přes 70 000 lidí z celé republiky. Dali dohromady už více než 50 000 000 Kč. Rodiče teď ale mají zaplatit za nový lék Zolgensma dalších 5,5 milionu na DPH. O problému už s nimi na popud médií začali jednat úředníci z finanční správy.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Neznáme vůbec jádro toho příběhu z hlediska daní, abych mohla říct jak a co bude, kde vznikne to DPH, kdo ho bude platit. Takže toto všechno je, prosím vás, v běhu. Obecně platí, že prominout daň nemohu. To říkám otevřeně. Ale samozřejmě ten příběh ještě může mít celou řadu řešení a samozřejmě do toho vtáhnu i Ministerstvo zdravotnictví, protože tam také musíme zkoumat, odkud ten lék je, jestli je registrován.

redaktorka
Lék na registraci u Evropské lékové agentury teprve čeká. Mohla by ji schválit do několika týdnů až měsíců. Pak přijde na řadu schvalování v Česku.

Jana HABERLOVÁ, neuroložka, Klinika dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol
My jako odborná společnost dětské neurologie vyjdeme v jednání s plátci, jestli by byli ochotni tuto léčbu hradit českým pacientům. My už předběžně jsme s nimi o této problematice mluvili. Samozřejmě zatím nemůže říci rozhodné slovo, ale myslím si, že by tady teoreticky dohoda být mohla.

redaktorka
Aplikaci léků pro samoplátce, tedy Maxíkovy rodiče, to ale nebrání. Lékaři v Motole se už na to chystají. Musí ale projít školením a dostat akreditaci. Pak si budou muset vyžádat souhlas od Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ministerstva zdravotnictví. Maxíkův případ sledují i rodiče dalších stejně postižených dětí. Je jich odhadem 5-7. Ti také shánějí peníze kde se dá.

Radka HOFEROVÁ, Oliverova matka, www.nadejeprooliho.cz
Slíbila jsem malému, že dokud ty peníze nebudou na účtě, nebo nebudeme slavit druhé narozeniny, tak to nevzdám.

redaktorka
Rodiče dětí se spinální svalovou atrofií poukazují zároveň na fakt, že tato nemoc se dá odhalit hned po narození pomocí genetických testů. Stojí ale 7 000 Kč a nikdo z lékařů v porodnicích jim o nich neřekl. Čím dřív se totiž na nemoc přijde, tím dřív se dá odumírání nervových buněk zastavit.

reportáž televize Prima.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.