Pod rouškou o tlumočnících

ilustrační foto: neslyšící ženy - autor Daveynin / Flickr.com

Na jejich práci je závislá většina neslyšících nebo nedoslýchavých lidí. Tlumočníci do znakového jazyka jsou teď také jednou z profesí, která má v krizové situaci plné ruce práce. Reportíáž televize Seznam

Služby tlumočníků využívají neslyšící například na úřadech nebo u lékaře. V této krizové situaci ale tlumočníci plní zejména roli informační, protože zprostředkovávají všechny důležité zprávy třeba o nouzovém stavu.

Naďa Hynková DINGOVÁ, tlumočnice do znakového jazyka
Já musím říct, že můj život se obrátil úplně vzhůru nohama. Já jako tlumočník jsem samozřejmě měla vždycky hodně práce, ale teď k tomu standardu, který byl hodně jako vypjatý, se přidalo ještě spoustu další práce. Není úplně výjimkou, že dopoledne jsme na učitelce, odpoledne běžíme na zpravodajství, do toho někdy je třeba i speciál, takže vlastně se nám někdy stane, že opravdu celý ten den jsme v zápřahu.

redaktorka
Centrum pro dětský sluch Tamtam, které poskytuje služby pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením, teď nově radí prostřednictvím videokonferencí. Také natáčí informační videa o COVID-19. Jinak by se důležité informace nemusely ke všem neslyšícím dostat.

Jana FENCLOVÁ, ředitelka, centrum Tamtam
Ta práce se úplně nezměnila. Snažíme se hodně věnovat i té informační činnosti právě proto, že ta naše cílová skupina je v jistém smyslu informačně limitována.

redaktorka
Tlumočení do znakového jazyka ve větší míře podle některých stále ještě nestačí.

Sergej Josef BOVKUN, moderátor v českém znakovém jazyce
Mám pocit, že je spoustu míst, kde panuje chaos. Narážím na situace, kdy bych potřeboval víc informací, i když se snaží některá média o nasazování více tlumočníků, tak pořád to není plnohodnotná komunikace. Pořád vlastně neslyšící se dostanou k mnoha informacím se zpožděním.

redaktorka
Tlumočníků je v České republice zoufalý nedostatek. Lidí s vadami sluchu tu přitom žije půl milionu. Víc než 10 000 z nich je odkázáno na znakový jazyk a tlumočníka. Podle svazu neslyšících a nedoslýchavých osob na jednoho tlumočníka připadá asi stovka neslyšících.

televize Seznam.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.