Chcete vyplatit ošetřovné? Vyplňte správně formuláře

Tisíce rodičů, kteří se kvůli uzavřeným školám doma starají o své děti, mají nárok na ošetřovné. Reportáž televize Prima.


Česká správa sociálního zabezpečení ale upozorňuje, že někteří žadatelé špatně vyplňují předepsané formuláře, a můžou tak o dávku přijít.

moderátor
A proto vám teď poradíme, jak žádost správně vyplnit.

Dokumenty k vyplnění nejsou vůbec složité. Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení je spíše problém v tom, že ti, kteří je vyplňují, přehlédnou důležité kolonky, bez kterých se zkrátka nedá žádost odsouhlasit. Ostatně můžeme si udělat takový malý test, takové zkušební vyplnění. Já mám dvanáctiletou dceru, a tak by mě zajímalo, co mi pan ředitel České správy sociálního zabezpečení poradí, abych vyplnil do dokumentů, abych někde neudělal chybu.

František BOHÁČEK, ústřední ředitel ČSSZ
Vyplňujete informace o sobě, příjmení, jméno, rodné číslo, bydliště, rodinný stav, zda žijete nebo nežijete s druhem nebo s registrovaným partnerem ve společné domácnosti, a následně vyplňujete informace o tom dítěti.

redaktor
Zaměstnavatel na tiskopise vyplní opět všechny údaje o sobě a zaškrtne dny, kdy byl zaměstnanec v práci a kdy měl volno. Podobné to má žádající rodič, který vyplní, ve kterých dnech se o dítě staral. Třetí dokument vám vyplní škola. Důležité je, aby napsala, od kdy je uzavřená. Ministerstvo práce a sociálních věcí myslelo i na rodiče s takzvanou střídavou péčí tak, aby každý rodič dostal své peníze za období, kdy se o svoji ratolest staral.

František BOHÁČEK, ústřední ředitel ČSSZ
Takže je opravdu potřeba, aby ty tiskopisy rodiče po tom, co je obdrží od školy, tak aby je vyplnili, zaslali je tomu svému zaměstnavateli, zaměstnavatel aby je neprodleně vyplnil a poslal k nám na Správu sociálního zabezpečení.

redaktor
Požádat o takzvané ošetřovné a vyplnit dokumenty k tomu potřebné není nic složitého. Stačí se řídit jednoduchou radou. Vyplnit všechna políčka, která v dokumentech jsou.

Lucie HETFLEJŠOVÁ, expertka na rodinnou politiku MPSV
My jsme se snažili to udělat maximálně jednoduše, máme na to veškeré návody jak pro zaměstnavatele, tak pro pracovníky České správy sociálního zabezpečení, tak ale i pro samotné rodiče.

redaktor
Všechny potřebné formuláře najdete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz.

televize Prima.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.