Domácí péče o seniory a hendikepované

ilustrační foto: Fred W. Baker III / Flickr.com

Lidé pracující v domácí péči upozorňují na to, že senioři nebo handicapovaní žijící doma nemusí svým pečovatelkám hlásit karanténu ani nákazu koronavirem. Zdravotníci se tak dostávají do rizikových situací. Navíc nemají dostatečné ochranné pomůcky, a můžou tím pádem nakazit jak sebe, tak další pacienty. Zastání hledají u Ministerstva práce a sociálních věcí.

redaktorka
Jana Černá se stará o seniory v Rokytnici nad Jizerou. Mnohdy za nimi musí až daleko na samotu. Magdalena Pohořalá zase špatně chodí. I oni se stará Jana Černá. Z bytu se nedostala už 2 roky.

Magdalena POHOŘALÁ, seniorka
Tohle je moje spojení se světem. Proč bych měla jít do domova důchodců, já jenom mimoto, že nemůžu chodit, myslí mne, to všechno.

redaktorka
Navíc léta usiluje o pojízdnou plošinu za 400 000 Kč. Nadace Olgy Havlové proto založila sbírku. Sama paní Pohořalá pracovala jako zdravotní sestra, až do 72 let.

Magdalena POHOŘALÁ, seniorka
Když to šlo, tak jsem se snažila každýmu pomoct.

redaktor
Terénní služba se tady v Rokytnici nad Jizerou a v okolí stará o 150 klientů. Pomáhá jim s nákupy, s ošetřováním i osobní hygienou. Sestry i pečovatelky tak musí vstupovat do domácností a dostávají se do úzkého kontaktu s lidmi.

Jana ČERNÁ, pečovatelská služba, Zdravoš péče
To jsem vyráběla já už před třemi týdny. Dezinfekce jsou to, roušky.

redaktorka
Terénní pracovníci po celé republice se mnohdy setkávají s tím, že jim klienti nebo jejich rodiny zatajují rizika.

Jana ČERNÁ, pečovatelská služba, Zdravoš péče
Byla nám propuštěna klientka z nemocnice bez potvrzeného testu. Další si vyrazila, aniž by cokoliv řekla, na kontrolu a druhý den měla teploty. Ty děvčata jdou holýma rukama proti neviditelnému nepříteli.

pečovatelská služba
My se strašně bojíme, ale bohužel s tím ale nic nemůžeme nadělat.

redaktorka
proto odeslali dopis ministryni práce a sociálních věcí. Chtějí, aby byla uzákoněna povinnost klienta informovat domácí péči o karanténě nebo nákaze. To je podle resortu zatím možné dát pouze po dohodě do smlouvy.

pečovatelská služba
Nevíme nikdy, kdo u toho klienta chvíli před námi byl, jestli nebyl nakažen, u provádění osobní hygieny vlastně ten klient nemůže mít roušku, takže je to veliký problém.

redaktorka
Dále žádají, aby lidé byli testování po návratu z nemocnice nebo LDN. Stejně jako v domovech pro seniory,

Česká televize.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.