Hledá se handbike

Petr Stanislav byl právě plnoletý, když po nehodě skončil na invalidním vozíku. Do nového života se přesto vrhl bez zaváhání. Hraje basketbal, závodí na offroadové čtyřkolce a loni si pořídil i kolo speciálně upravené pro vozíčkáře – takzvaný handbike. Když se ale na něm chtěl teď po zimě projet, zjistil, že mu ho někdo z kůlny ukradl. Připadá vám to povědomé? Loni v únoru jsme vám představili příběh handicapovaného triatlonisty Zbyňka Švehly, kterému jeho handbike taky ukradli. Sportovci se ale jen tak nevzdávají. Pořad 168 hodin CT1 .

ilustrační snímek


Petr STANISLAV, sportovec na invalidním vozíku
Jsme se vlastně s kamarádem vydali vlastně na motorce v noci a kamarád nezvládnul řízení a vlastně sjel se mnou a s tou motorkou vlastně do příkopu, kde jsme narazili do betonového mostku. V tý době mi bylo 18 let a jemu 19.

redaktorka
Kamarád při nehodě zemřel. Petra záchranáři vrtulníkem převezli do liberecké nemocnice vážně zraněného.

Pavel STANISLAV, Petrův bratr
Věděli jsme jako, že měli asi nějakou nehodu s tím kamarádem, tak jsme hned letěli do nemocnice, tam nám dost dlouho nic neřekli a potom až jakoby vlastně přišel doktor s tím, že asi tam je nějaký podezření na poranění páteře, což se vlastně potvrdilo, no.

redaktorka
V nemocnici Petr strávil 5 měsíců a další 4 pak v rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Před nehodou měl jako vyučený automechanik v plánu udělat si roční nástavbu, jezdil závodně motokros. Teď muselo vše stranou.

Petr STANISLAV, sportovec na invalidním vozíku
Jsem spíš pořád se snažil umět hned to všecko sám, abych nebyl prostě na někoho odkázanej a furt jsem toužil po nějaký úplně jiný soběstačnosti.

redaktorka
V Kladrubech se Petr seznámil se Zbyňkem Švehlou, handicapovaným triatlonistou a železným mužem, který jako první vozíčkář na světě zdolal vrchol havajské sopky Mauna Kea ve výšce 4205 m nad mořem.

Zbyněk ŠVEHLA, handicapovaný sportovec
To je takový aktivní chlapec mladé generace vozíčkářů, který se, na první pohled je vidět, že se z toho úrazu nepodělal a skočil od toho, jak říkám, skočil do toho rovnýma nohama, je aktivní.

Pavel STANISLAV, Petrův bratr
Má velkej obdiv za to, co všechno jakoby dokázal, čím si vším prošel a co vlastně všechno zvládá i v tadyhle tom stavu teďko, v jakém se nachází.

redaktorka
Po devíti měsících ve zdravotnických zařízeních se Petr vrátil domů do Svijan. Místo práce automechanika se stal personalistou v automobilce a začal sportovat. Ještě v rehabilitačním ústavu ho uchvátil basketbal. Dnes hraje i za českou vozíčkářskou reprezentaci.

Petr STANISLAV, sportovec na invalidním vozíku
Jsem si dohledal, kde mám nejbližší vlastně basketovej tým tady od nás, a tak dojíždím vlastně 2× v týdnu na tréninky do Pardubic, kde je jeden z týmů právě Český republiky.

redaktorka
Přestože ho na vozík upoutala nehoda na motorce, na rychlá kola Petr nezanevřel. Závodí dál.

Petr STANISLAV, sportovec na invalidním vozíku
Je to devítistovka, řadovej tříválec, ale je to postavený na turbu, takže to je docela i živý. Má to nějakejch 180 koní.

redaktorka
Loni v létě si Petr našel dalšího koníčka. Jako dítě najezdil na kole s bratrem po Českém ráji tisíce kilometrů, a tak se rozhodl se k cyklistice vrátit. Na internetu si našel handbike, tedy speciálně upravené kolo pro vozíčkáře z druhé ruky. Stálo 70 000 Kč – tedy asi polovinu toho, co by zaplatil za nové.

Petr STANISLAV, sportovec na invalidním vozíku
Pro mě to kolo hlavně byla taková svoboda pohybu, protože na tom vozíku se ne všude dá dostat a na tom kole člověk ujede i úplně jiný vzdálenosti, můžete, je to skvělý odpočinek, relax a zároveň se s tím dá fakt sportovat.

redaktorka
Před dvěma týdny šel Petr kolo odzimovat, jenže ho čekalo nemilé překvapení. Handbike v kůlně nebyl. Někdo se musel vloupat ke Stanislavovým na zahradu a ne právě skladný stroj odnést.

Petr STANISLAV,
Handbike je 1 velkej kus, který se nedá nějak rozmontovat nebo nějak zmenšit, takže někdo to musel fakt tady cíleně najít a protáhnout to kolem tý závodní buginy. A nevím, kdo si s tím dal takovou práci.

Vojtěch ROBOVSKÝ, mluvčí Policie ČR Liberecký kraj
Předpokládáme, že tento unikátní kousek, který v podstatě je vytvořen na míru, by mohl být pochopitelně prodáván a nebo nabízen osobám s jistým zdravotním postižením. V této souvislosti bychom proto chtěli oslovit i skupinu těchto osob v případě, že jim bude nabízen, anebo budou vědět o prodeji tohoto stroje, nechť také vyrozumí policii.

redaktorka
Přesně to samé se loni v únoru stalo i Zbyňku Švehlovi. Handbike mu někdo ukradl z auta a zloděje ani kolo policie nenašla. Na nové se triatlonistovi nakonec složili lidé prostřednictvím veřejné sbírky.

Zbyněk ŠVEHLA, handicapovaný sportovec
Je to prostě způsob, jak se volně, svobodně pohybovat. Ten handbike nám vlastně nabízí i nějakou třeba kompenzaci tý jízdy na vozíku nebo toho sportování na vozíku. Takže to kolo určitě je pro něj veliká ztráta a budu moc rád, když co nejrychleji bude mít nějakou možnost se zpátky na kolo vrátit.

Petr STANISLAV,
Nechápu, jak někdo může ukrást takovouhle věc, protože to je fakt specifická věc, a jestli to někdo ukradl jenom tak nazdařbůh s tím, že to hodí do šrotu za pár korun, tak je to velká škoda.

redaktorka
Petr prý stále doufá, že se kolo najde. A kdyby ne, věří, že s pomocí kamarádů si časem opatří nové.

Petr STANISLAV,
Když to vezmu, v jaký jsem byl situaci po tý nehodě, tak si myslím, že ten život se snažím úplně maximálně užívat a nemyslím si, že by bylo něco, co by mi ten vozík jako narušil. Že to, co prostě chci, tak si dám nějakej cíl a jdu si za tím.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.