Výcvik psů ve vězení

ilustrační foto: Paolo Neo / public domain photos

Do věznice ve středočeských Jiřicích přijali 2 nové obyvatele. Od ostatních odsouzených se ale podstatně liší. Jde totiž o dvojici štěňat, kterou budou trestanci cvičit jako vodicí psy. Výcvik za mřížemi potrvá zhruba rok. Poté se psů ještě ujme odborný cvičitel a pak nevidomý dostane nového čtyřnohého pomocníka. Reportáž TV Prima

redaktor
Zatím vypadají jen jako nějaká koule. Do dvou let z nich ale budou nepostradatelní parťáci a pomocníci nevidomých lidí. Z těchto štěňat Utaha a Kairy by totiž měli vyrůst vodicí psi. A pomáhat s jejich výcvikem budou odsouzení vězni.

Milan DVOŘÁK, majitel školy pro vodicí psy
Ty lidi můžou někomu dávat tu lásku, že jo. Nemají tady s nikým žádnej vztah, tak ten vztah projevují k tomu psovi, a to je pro nás to nejdůležitější.

Petr DOHNAL, generální ředitel Vězeňské služby
Projekt vlastně předčil naše očekávání, pejsci byli přijati s otevřenou, láskyplnou náručí.

redaktor
Dvojice štěňat měla vystřídat tyhle 2 psy, kteří už jsou se základním výcvikem u konce a za necelý rok ve vězení se toho naučili dost.

Jaroslav HLUCHÝ, odsouzený muž
Umí vlastně, když přijdeme k domu, než jdeme na na pokoj, tak umí se zastavit na prvním schodu, vyhýbá se loužím, nejde do vody. /ukázka/

redaktor
Díky mírnějším opatřením, které v této takzvané otevřené věznici panují, mohou vězni vodit psy i mimo areál nebo na návštěvy k rodinám. Po ročním výcviku, který je spíše socializací psa, si pak zvíře ještě vezme do parády cvičitel, který ho naučí všechny potřebné povely a dovednosti, aby pomáhal nevidomým. Ne všichni ale uspějí. Například z tohoto psa nikdy vodicí pes nebude.

Jaroslav HLUCHÝ, odsouzený muž
Shadow v podstatě v rámci vývoje, sedni si. V rámci vývoje má na lokti přední pravé nohy nedorostlou korunní jamku.

redaktor
Jinými slovy, není vhodný pro další výcvik. Vězeň, který ho dostal na starosti, si ho ale oblíbil a původní majitel nakonec souhlasil, že mu psa za nízkou cenu odprodá. Peníze na něj nakonec poskytla sama věznice. Tak kdy vás pustí se Shadowem domů?

Jaroslav HLUCHÝ,
Z výkonu trestu, můj pevný výstup z výkonu trestu je v roce 2025.

redaktor
Od dnešního dne tedy nastupuje Kaira a Utah do výkonu trestu ve věznici v Jiřicích. Tady by měli strávit rok, poté by měli skončit u nevidomého.

CNN Prima News.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.