Nová léčba nevidomého diabetika

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

První nevidomý diabetik v Česku, který k léčbě používá inzulinovou pumpu ovládanou mobilním telefonem. Tak o šestnáctiletému Benjaminu Levíčkovi mluví lékaři z brněnské Dětské nemocnice. Celkem se starají o zhruba 3 stovky pacientů s cukrovkou. Necelá polovina z nich používá právě inzulinovou pumpu. Reportáž Česká televize

redaktorka
Šestnáctiletý Benjamin Levíček, nevidomý je od narození. Cukrovku mu lékaři diagnostikovali loni na jaře. Od listopadu si inzulin aplikuje pomocí inzulinové pumpy. Ta je určená především pro pacienty s cukrovkou prvního typu, což je Benjaminův případ.

Benjamin LEVÍČEK
Je to víc diskrétní, takže když jsem třeba na akci, tak já vždycky, když ovládám telefon, tak normálně mívám obrazovku zhasnutou, a nikdo nevidí, co na tom telefonu dělám, jestli prostě si čtu maily nebo projíždím Instagram nebo ovládám inzulinovou pumpu a dávám si inzulin.

redaktorka
Benjamin dřív používal inzulinové pero. Tím si musel inzulin pod kůži vpichovat několikrát za den.

Klára HÁJKOVÁ, Pediatrická klinika FN Brno
Standardní počet 4× denně, ale u některých pacientů je to nutné dělat třeba 6× až i 8× denně, zatímco pomocí inzulinové pumpy si jednou za 2-3 dny zavedou takzvanou kanylu do toho podkoží, a pumpa už potom dodává tu dávku inzulinu, kterou jí řekneme.

redaktorka
Pumpu ovládají pacienti většinou přímo, pomocí tlačítek. Benjamin ji řídí přes mobilní aplikaci, kterou vytvořila brněnská firma.

Petr VRCHOTA, manažer prodeje, MTE
My jsme vyvíjeli aplikaci pro běžného pacienta, vidícího, a když jsme se setkali s Benem, zjistili jsme vlastně techniku, jakou on ovláda mobilní telefon. Potom už stačilo tu aplikaci jenom minimálně upravit.

Benjamin LEVÍČEK
Když si chci dodat inzulin, jakože když si chci dodat právě ten inzulin třeba před jídlem, tak musím kliknout na bolus.

redaktorka
Telefon vydává zvuky, jinak ho ale Benjamin běžně ovládá dotykem prstu. Pumpu považuje za pokrok, oproti inzulinovým perům, která ho víc omezovala. Má totiž několik koníčků, hraje například fotbal nebo na housle.

Česká televize

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.