Vozíčkáři z Česka nepřišli o 20. setkání na Velehradě

vozíčkářka

Velehrad – Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě se 4. a 5. července musely uskutečnit kvůli pandemii koronaviru v omezeném režimu. Prožít ve svých domovech je museli čeští i zahraniční vozíčkáři, pro něž jsou ruce motorem, ale i mentálně a tělesně handicapovaní lidé, kteří byli při Dnech lidí dobré vůle ve Velehradě ochuzeni o 20. mezinárodní setkání vozíčkářů.

Diecézní centrum Maltézské pomoci v Olomouci nejenže nepřerušilo v nouzovém stavu pomoc osobám se zdravotním postižením a seniorům, ale nevhodilo v čase pandemie ručník do ringu a o druhém červencovém víkendu uspořádalo v poutním Velehradě 20. ročník setkání vozíčkářů, a to pouze z České republiky.

„Zatímco v minulých ročnících se mezinárodního setkání zúčastňovalo 120 vozíčkářů z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Maďarska, letos si na Velehradě dalo dostaveníčko pouze 40 českých vozíčkářů a handicapovaných osob, o něž se tu po tři dny staral stejný počet asistentů Maltézské pomoci,“ neskrýval radost ze setkání Michal Umlauf, dolněmečský rodák, vedoucí center Maltézské pomoci o.p.s. v Olomouckém a Zlínském kraji.

„Setkání začalo v pátek večer v tělocvičně základní školy společenským večerem s řadou soutěží s názvem Máme rádi Velehrad. Byla to jakási oslava nezdolnosti lidské vůle, kdy i přes těžký osud dokáže člověk na invalidním vozíku plnit nejrůznější úkoly. Všichni jsme se moc dobře bavili,“ svěřila se Jana Povýšilová, administrativní pracovnice Maltézské pomoci a osobní asistentka Michala Umlaufa.

PROHLÍDKA ZÁMKU ČI SLADKOVODNÍ EXPOZICE

V sobotu vyrazili někteří vozíčkáři na prohlídku buchlovického zámku a parku, který jej obklopuje, jiní si zase nenechali ujít prohlídku Velehradu, botanické a sladkovodní expozice Živá voda na Modré, jejíž součástí je oplocená hektarová obůrka, v níž žije čtyřčlenná rodina praturů. Vozíčkáři ocenili, že se mohli nad obůrkou pohybovat na visuté dřevěné lávce a naskytl se jim z něj pěkný pohled na pratury.

„Na sobotní podvečerní program, který musel být kvůli dešti přesunut do budovy základní školy, přišel vozíčkáře a handicapované pozdravit a udělit jim novokněžské požehnání Vojtěch Radoch z Ostrožské Lhoty, dlouholetý dobrovolník Maltézské pomoci. Letos měl primice na Sv. Antonínku a jako kněz působí ve Valašských Kloboukách,“ informoval Michal Umlauf, moderátor programu.

Se svým bratrem Lukášem, hrajícím na harmoniku, Michal zase na kytaru a housle, rozproudili slováckými a lidovými písničkami krev v žilách účastníkům setkání vozíčkářů. Pomyslnou tečkou za ním byla nedělní slavnostní mše svatá ve velehradské bazilice.

Slovácký deník

http://www.slovacky.denik.cz/

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.