Postižení lidé těžko shání práci

V Litoměřicích vznikl pro handicapované lidi projekt, který jim pomůže s nalezením zaměstnání.

Litoměřicko – Koronavirová pandemie zvýšila počet evidovaných nezaměstnaných na úřadech práce. Litoměřicko je sice v Ústeckém kraji okres s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností, ale i zde se najdou ohrožené skupiny. Patří k nim také lidé se zdravotním postižením. Ti mohou nově využít služeb Poradny pro handicapované v Litoměřicích.

Nový projekt Farní charity Litoměřice odstartoval začátkem června. Za finanční podpory Evropských sociálních fondů a ministerstva práce a sociálních věcí vznikla Poradna pro handicapované. „Chtěla jsem vytvořit něco, co by dokázalo napříč standardním sociálním systémem pomoci všem z této skupiny osob těžko hledajících práci,“ nastínila cíl ředitelka charity Karolína Wankovská.

Projekt potrvá dva roky, charita by v něm ráda pokračovala i poté. „Chceme pomoc těm, kteří potřebují naši podporu, protože jsou znevýhodněni a často odstrkováni. Přitom by se rádi stali součástí běžného života,“ doplnila Wankovská.

Zájemci, kteří chtějí využít služeb poradny, musí primárně splňovat podmínku invalidity 1. – 3. stupně dle rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení. „Klienty čeká realizační tým, který jim svou empatií a snahou pomoci dokáže, že se nemusí bát vrhnout do něčeho pro většinu z nich zcela nového a neznámého. Bude se je snažit dovést až k zaměstnání, které jsou vzhledem ke svému handicapu schopni vykonávat. V ideálním případě, aby je i bavilo,“ přiblížil Martin Kontra z realizačního týmu.

Rozsah aktivit je poměrně pestrý, od motivačních seminářů a aktivizačních programů přes společenské hry a finanční gramotnost až po rekvalifikační kurzy a psychologickou či právnickou pomoc. „V neposlední řadě klienty doprovázíme k zaměstnavatelům a pomáháme jim při zřizování pracovních podmínek,“ doplnila výčet aktivit další členka týmu Klára Drábková.

Cílem je také snaha zbourat předsudky a obavy u potencionálních zaměstnavatelů. Ti mohou získat zaměstnance na dotované pracovní místo, přesto řada z nich vnímá zaměstnávání handicapovaných jako překážku.

„Zdravým lidem často chybí chuť pracovat, což handicapovaní z naší poradny neznají. Oni chtějí, jen nemohou. A to je obrovský rozdíl. Pokud někdo hodně touží po nějakém cíli, snu a my mu ukážeme, že ho lze uskutečnit, pak ze sebe dokáže vydat maximum,“ dodala Drábková.

Největší změny pozorují na klientech, kteří se čím dál aktivněji zapojují do diskuzí a seminářů. Získávají pevnější půdu pod nohama, překonávají ostych a strach a jejich sebevědomí roste. „Zájem o poradenství samozřejmě je a postupně se hlásí další a další lidé s postižením, kteří v tomto projektu spatřují svou velkou šanci na lepší život,“ podotkl Kontra.

Uplatnit se mohou jako pomocná síla v kuchyni, při pečovatelské výpomoci nebo údržbě zeleně. „Čím více klientů navštěvujících naši poradnu zakončí celý proces zaměstnáním, tím více poroste vědomí o možnosti začlenění postižených lidí do pracovního procesu. Přispěje to i k boji proti vyloučení ze společnosti,“ zdůraznil Martin Kontra.

Litoměřicko patří mezi okresy Ústeckého kraje s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností. Zatímco v šesti okresech kraje zaznamenali letos v červnu meziměsíční nárůst uchazečů, na Litoměřicku došlo k poklesu o 0,8 %.

„Právě zemědělské zaměření regionu a fakt, že zemědělství patří mezi nejméně postižené oblasti ekonomiky v době koronaviru, mají v současné době pozitivní dopad na zdejší pracovní trh,“ vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

——————-

Nezaměstnanost na Litoměřicku

Obec (červen 2020) Uchazeči o zaměstn. / Podíl nezaměstn. %
Býčkovice 16 / 6,9 %
Přestavlky 13 / 6,7 %
Staňkovice 2 / 5,9 %
Libochovice 119 / 5,4 %
Brozany n. O. 52 / 5,3 %

JIŘÍ LOUDA

Litoměřický deník

http://www.litomericky.denik.cz/

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.