Tisíce kilometrů v rukou. Vozíčkář boří mýty

photo on morgueFile

Od čtrnácti let je na vozíku. I přesto aktivně sportuje, cestuje a fotí. „Člověk si to nesmí připouštět. Život jde dál a na nás je, abychom si ho pořádně užili,“ říká osmatřicetiletý Petr Stiller z Brna.

Letos na kole ujel 262 kilometrů v kuse, založil cyklistický spolek a stal se fotografem.

Ve dvou letech mu lékaři zjistili neuropatii, což je onemocnění, při kterém nervy nedávají signály do svalů. Do čtrnácti let používal berle, od té doby je na vozíku.

Dětství prožil v Bílině v severních Čechách. Vyčleněný z kolektivu si nepřipadal.

„Když jsme hráli na schovávanou, tak mě kamarádi nosili na zádech. Při fotbalu jsem třeba chytal. Děti mě vždy braly mezi sebe,“ vzpomíná muž.

V patnácti letech začal studovat střední školu v Jánských Lázních. Domů jezdil pětkrát ročně. Podle jeho slov to byla nejlepší škola života. Musel se o sebe postarat a osamostatnit se.

Na střední škole měl kamaráda, který se věnoval focení. Stillera to fascinovalo, ale kvůli nedostatečnému citu v rukách nemohl fotit aktivně. Myšlenku, že by se z něho mohl stát fotograf, na nějakou dobu zapudil.

Po studiu žil v bariérovém domě, kde byly schody. Kvůli tomu bez cizí pomoci nemohl opustit byt. „Cítil jsem se vyčleněný. V té době jsem začal znovu přemýšlet o focení. Kvůli špatnému úchopu jsem ale fotit nemohl. Až po čase jsem zjistil, že existuje dálková spoušť, kterou mohu ovládat pusou,“ vypráví fotograf.

V roce 2016 se Stiller přestěhoval do Brna. Fotoaparát se stal jeho komunikačním nástrojem. „Když se někdo baví s vozíčkářem, často hledá téma. Takhle se můžeme bavit o focení a tím se vytrácí trapné ticho,“ tvrdí Stiller. Dnes má za sebou tři výstavy a od května se focením živí.

V minulosti hrál Stiller americký fotbal. Nyní se věnuje spíše plavání a v disciplíně na dvě stě metrů získal již pět českých zlatých medailí.

„Nejvíce mě však baví jízda na kole. Jezdím především vytrvalostní závody, při kterých mi začali přezdívat Hustopekelník. Posledně jsem ujel 130 kilometrů v kuse, ale zvládám i dvojnásobek,“ podotýká cyklista.

Příští rok se chystá na kole dojet až k moři.

Víc na www.rovnost.cz

KAROLÍNA LUNDOVÁ

Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.