Sněmovna o příspěvku pro seniory a invalidní důchodce

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Parlament projednává jednorázový pětitisícový příspěvek pro seniory a invalidní důchodce. Vláda ho odhlasovala před téměř dvěma týdny, rozpočtové náklady se odhadují na zhruba 15 miliard korun. Opoziční politici vládní plán kritizují, mluví o mimořádné podpoře jako o uplácení před blížícími se volbami. Reportáž
ČT 24 .

5000 kč pro seniory a invalidní důchodce, podle vládních představitelů to má kompenzovat zvýšené náklady, třeba vyšší výdaje za potraviny. 

Andrej BABIŠ, premiér; předseda hnutí /28. 8. 2020/ 
Naše vláda má jasný cíl zlepšit důchody, zlepšit jejich podmínky. 

Jan HAMÁČEK, 1. místopředseda vlády; předseda strany /ČSSD/ /28. 8. 2020/ 
My jsme se dohodli na tom, že v té prosincové výplatě důchodů každý senior dostane jednorázový příspěvek 5 tisíc korun. Jsou to prostředky, jak řekl pan premiér, určené na kompenzaci zvýšených životních nákladů plus samozřejmě také ke zlepšení kvality života našich seniorů. 

redaktor 
Mimořádný příspěvek mají dostat zhruba 3 000 000 penzistů ještě letos. Vedle seniorů jsou to i invalidní důchodci nebo lidi s pozůstalostní penzí. Část opozice nesouhlasí, jde podle ní o nezodpovědné zadlužování a označuje tento krok za populismus. 

Markéta Pekarová ADAMOVÁ, předsedkyně strany /TOP 09/ /28. 8. 2020/ 
Koalice se snaží uplatit tuto velkou skupinu voličů, tedy důchodce, ale už jim zastírá, že peníze na to nejsou a doplatí na to i oni sami, protože už v blízké době se ten nedostatek peněz, to žití na dluh musí projevit. 

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/ /28. 8. 2020/ 
My chceme přece vědět, kde finanční prostředky vláda k takovému kroku najde, do jaké míry je to odpovědný či neodpovědný krok. 

redaktor 
Podle komunistů by se částka měla rozložit a k navýšení by mělo dojít postupně. Návrh, ale přesto podpoří, stejně by se mělo zachovat i hnutí SPD. 

Miloslava VOSTRÁ, předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru /KSČM/ /28. 8. 2020/ 
My spíše preferujeme to, aby těch 5000 bylo rozpočítáno po jednotlivých měsících a bylo to přidáno nad zákonnou valorizaci. I ta jednorázová platba těch 5000, která by měla ještě proběhnout vlastně v letošním roce, že je na místě, takže my ji budeme podporovat. 

Tomio OKAMURA, místopředseda sněmovny; předseda hnutí /SPD/ /2. 9. 2020/ 
Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje zvyšování invalidních a starobních důchodů, proto zvýšení podpoříme. 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.