Evropské hry začaly: vedou ke sportu handicapované děti

Brno – Průvod bubeníků a maskota na náměstí Svobody včera dopoledne oznámil, že se do Brna už podeváté vrací Evropské hry handicapované mládeže s názvem Emil Open. Hlavní sportovní program začíná dnes v deset hodin dopoledne na atletickém stadionu Pod Palackého vrchem, v bazénu na Kraví hoře a v bohunickém Univerzitním kampusu. Akce končí v sobotu.

Mladí sportovci se zdravotním postižením se poměří v pěti letních sportech. Mezi ně patří atletika, plavání, stolní tenis, boccia a bocce. „Největší zájem je letos o atletiku.

Sport boccia je podobný pétanque, jen je určený lidem s omezenou hybností. Jde o paralympijský sport. Bocce je pak velmi podobný druh sportu, jen se hraje venku na trávníku podle pravidel Speciálních olympiád,“ objasnila Hana Válková z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, která se podílí na koncepci her.

Do soutěží ve vypsaných sportech se může přihlásit handicapovaná mládež ve věku od 10 do 26 let. „Hry Emil Open jsou otevřené pro mladé sportovce se všemi druhy zdravotního postižení. Jediné, co účastníci potřebují, je chuť sportovat. Ubytování i stravu jim platíme s pomocí partnerů my,“ uvedl prezident Emil Open Pavel Zbožínek, který v roce 2017 obnovil konání her v Brně.

Také jejich program a hlavně účast výrazně ovlivnila opatření související s pandemií koronaviru. V první vlně přihlášek se na původní červnový termín chystalo 953 účastníků z šestnácti zemí. Po obnovení registrace na září evidovali pořadatelé ještě před týdnem šest set účastníků ze třinácti zemí. „Omezili jsme účast u boccie, jejíž ředitel rozhodl, že tam letos nebudou zahraniční sportovci. To bylo první zásadní opatření. Hned na začátku jsme oslovili lékařskou fakultu a máme koordinátora Covid, který podle aktuálních vládních nařízení stanovuje různá opatření,“ objasnil Zbožínek.

Ovšem obava z koronavirové nákazy a opatření i v okolních státech mají za následek, že do Emil Open zasáhne nakonec bezmála tři sta mladých sportovců ze tří zemí. „V pondělí se odhlásili Slováci, takže vedle českých sportovců se zúčastní už jen Bulharsko a Polsko,“ sdělil Zbožínek.

Už před začátkem her se udál důležitý milník, když pořádající Emilova sportovní podepsala memorandum o spolupráci s Českým hnutím speciálních olympiád. „Podpis je pro nás klíčový a zlomový. Dosud pro nás práce s dětmi po hrách skončila, rozeběhly se do celé republiky a nebylo v našich silách s nimi dál pracovat. Proto se snažíme přivést střešní organizace a Special Olympics je první vlaštovka. Řada děti dosud nesportovala, některé budou poprvé na atletickém stadionu. Díky hnutí dostanou nabídku, aby pokračovaly ve sportu i po skončení her ve svých městech. Emil Open je totiž obrovská náborová akce,“ sdělil Zbožínek.

Pro organizátory to také znamená finanční pomoc. „Díky partnerství se střešní organizací můžeme získat národní podporu, které se nám teď nedostává. Ministerstvo školství nás odmítalo financovat, protože závod není pro registrované účastníky,“ doplnil.

Pod České hnutí speciálních olympiád spadá 150 sportovních klubů. „Spojení s Emilem je pro nás naprosto zásadní, protože díky němu vznikají nové kluby a mládež, která vůbec nesportovala, začíná projevovat o sport zájem. Tím se rozšiřuje členská základna a nabídka sportu pro děti,“ pochvalovala si podpis prezidentka hnutí Ester Koníčková.

Program her

Dnes, 10.00-15.00: atletika, bocce – Sportovní areál VUT v Brně Pod Palackého vrchem; plavání – Sportovní a rekreační areál Kraví hora; stolní tenis, boccia – kampus FSpS MU, Brno-Bohunice

Zítra, 10.00-15.00: atletika, bocce, plavání, stolní tenis (stejná místa); od 10.30: medailové ceremoniály; 19.00–21.00: slavnostní ukončení her – Sportovní areál VUT v Brně Pod Palackého vrchem

JAROSLAV KÁRA

Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.