Mýty a pověry o šedém zákalu

Šedý zákal, odborně zvaný také katarakta, je nejčastější oční onemocnění v seniorském věku. Mezi lidmi o něm koluje mnoho mýtů a polopravd. Jaké jsou nejčastější pověry a jaký názor na ně mají lékaři?

Mýtus 1: Příčinou je čtení při špatném světle

„V žádném případě. Jedná se o přirozený proces stárnutí oka, při kterém se postupně kalí oční čočka. U osob starších 70 let je pravděpodobnost výskytu šedého zákalu dokonce až 50 %,“ říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

Mýtus 2: Na šedý zákal stačí oční kapky

„Ne. Šedý zákal nelze léčit kapkami, ani brýlemi. Jedinou možností léčby je operace. Jakmile je oční čočka zkalená, je nutné ji z oka odstranit a nahradit ji čočkou umělou,“ odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize v Praze. Operace je bezbolestná a trvá zpravidla 15 minut. Zvolit si můžete i zákrok bez skalpelu, při němž jsou ostré nástroje nahrazeny femtosekundovým laserem LenSx.

Mýtus 3: S operací je lepší počkat, až šedý zákal uzraje

„Absolutně ne. Čím je zákal menší, tím snáze a šetrněji lze postiženou čočku při operaci odstranit,” objasňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské NeoVize. U staršího zákalu je čočka totiž tvrdší a pro její rozmělnění a odsátí je třeba vynaložit více energie.

Mýtus 4: Po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle

Operace šedého zákalu je ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích. Umělá nitrooční čočka odstraní dioptrie i astigmatismus. Pokud zvolíte implantaci monofokální čočky, která koriguje vidění na jednu vzdálenost, můžete si vybrat, zda chcete po zákroku odložit brýle do dálky nebo na čtení. Na druhou vzdálenost budete potřebovat brýle. Trifokální čočka zlepšuje vidění na tři vzdálenosti: na čtení, na počítač i do dálky. Asférická čočka zase zlepšuje vidění za šera a torická koriguje astigmatismus. Díky správně zvolené nitrooční čočce, tak můžete brýle zcela odložit.

Mýtus 5: Čočku bude třeba za čas vyměnit

Kdepak, umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo. V každém případě se před operací zajímejte, jaké čočky klinika používá. Promyslete také své zrakové nároky a očekávání, jak chcete po operaci vidět.

Mýtus 6: Operace probíhá v celkové anestezii

„Ne, pro znecitlivění oka se před operací aplikují oční kapky. Zákrok trvá přibližně 15 minut, poté můžete s doprovodem odejít domů. Operace druhého oka se provádí obvykle s odstupem 3 až 7 dnů,“ dodává primářka DuoVize Lucie Valešová.

Nenechte se trápit šedým zákalem. Dopřejte si ostrý zrak a syté barvy. Operace šedého zákalu je rychlá, bezpečná a bez bolesti.

Budete se pak moci vrátit ke svým koníčkům a radostem.

Chrudimský deník

http://chrudimsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.